Skwer w Nowej Hucie ma patrona. „Kraków to miasto otwarte”

Skwer w Nowej Hucie fot. Michał Rakowski

Michał Belina-Czechowski, pierwszy zagraniczny misjonarz 23-milionowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, został patronem skweru w Nowej Hucie.

W sobotę 25 września prezydent Krakowa i przewodniczący Kościoła uroczyście odsłonili tablicę u zbiegu Alei Róż i ul. Stefana Żeromskiego.

Miasto otwarte

– Kraków to miasto otwarte, przyjazne dla wszystkich mieszkańców, a naszą siłą jest różnorodność i otwartość. Robimy co w naszej mocy, aby dobrze czuły się tutaj osoby o różnych światopoglądach, reprezentujące różne mniejszości, w tym także wyznaniowe – powiedział podczas uroczystości Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Pastor Ryszard Jankowski, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego twierdził, że Polska miała wielu wybitnych obywateli, którzy „nie bali się zmian i byli wielkimi patriotami i nie bali się sprzeciwić powszechnie panującemu stanowi rzeczy”.

– To choćby Mikołaj Kopernik, który poza niesamowitymi umiejętnościami wykazał się też godną podziwu odwagą. Podobną odwagę prezentował Michał Belina-Czechowski. Działał bezkompromisowo zarówno jako patriota, pierwszy europejski misjonarz nowej wówczas wspólnoty religijnej, jak również pionier ruchów abstynenckich – stwierdził Jankowski.

Powrót Beliny-Czechowskiego do Krakowa

Michał Belina-Czechowski urodził się dokładne 203 lat temu, 25 września 1818 r., w Sieciechowicach pod Krakowem. To jeden z najważniejszych protoplastów światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, wcześniej zaangażowany w działalność patriotyczną, m.in. spisek Ściegiennego.

– Przez swoje działania na rzecz kraju już nigdy nie mógł wrócić na ziemie polskie, co było jego największym marzeniem. Przypadające na ten rok stulecie krakowskiego zboru stało się pięknym pretekstem do symbolicznego powrotu Beliny-Czechowskiego do Krakowa – tłumaczy pastor Marek Rakowski, sekretarz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który wystąpił z wnioskiem o nazwanie skweru.

W uroczystościach na skwerze Michała Beliny-Czechowskiego brało udział ponad 100 osób, w tym radni miejscy Małgorzata Jantos i Łukasz Sęk. Decyzję w sprawie patrona skweru podjęli podczas sesji Rady Miasta Krakowa 1 września 2021 r.