Specjalny prezent od Krakowa na 130. rocznicę powstania Teatru im. J. Słowackiego

Kurtyna S. Wyspiańskiego fot. Krzysztof Kalinowski

Prezydent miasta zdecydował o przekazaniu 150 tys. złotych na nową kurtynę, która znajdzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

W tym roku teatr obchodzi 130. rocznicę powstania. Najpierw instytucja funkcjonowała pod szyldem Teatru Miejskiego, a od 1909 roku otrzymała imię Juliusza Słowackiego.

Z okazji jubileuszu powstała inicjatywa stworzenia nowej kurtyny, która będzie poświęcona kobietom. – To szczególny sposób uczczenia tego momentu w historii Teatru i Miasta. Kurtyna zaprojektowana została przez krakowską artystkę Małgorzatę Markiewicz i uhonorowuje największe krakowianki, które swoim talentem, mądrością i determinacją zapisały się na kartach historii naszego miasta – informuje prezydent Krakowa.

Taki gest ma też pielęgnować pamięć o niezwykłych kobietach związanych z naszym miastem. Dodatkowo wpisuje się w dialog na temat ich historycznej roli.

Teatr im. J. Słowackiego jest instytucją, którą zarządza województwo, jednak władze Krakowa chcą się włączyć w obchody. Stąd też przekazanie 150 tys. złotych wsparcia na wcześniej wspomnianą kurtynę.