Strajk Kobiet. Studencki Spacer Parasolek i manifestacja na Rynku Głównym

fot. Afera-Studio

Blokada miasta, Studencki Spacer Parasolek i manifestacja na Rynku Głównym. Tak będzie wyglądał piątkowy Strajk Kobiet w Krakowie.

W piątek główna manifestacja Strajku Kobiet odbędzie się w Warszawie. Pomimo tego, w Krakowie również zaplanowano wydarzenia związane ze strajkiem.

O godzinie 18.00 rozpocznie się „Blokada 3: Kraków korkiem”. Informacje o przebiegu trasy zostaną podane po godzinie 16.00. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

Spacer Parasolek 

Również o godzinie 18.00 rozpocznie się cichy protest w formie przemarszu osób studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studencki Spacer Parasolek rozpocznie się pod budynkiem Collegium Novum

Jak informują organizatorzy, spacer jest oddolną inicjatywą studencką, nie podlegającą władzom UJ i w żaden sposób z nimi niepowiązaną.

– Nasz protest odbędzie się w formie cichego marszu i będzie on symbolem niezgody na nieludzkie, uderzające w godność, a przede wszystkim ograniczające wolność decydowania o własnym ciele orzeczenie. Celem tego wydarzenia jest pokazanie sprzeciwu wśród osób studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale oczywiście mogą do nas dołączyć wszyscy i wszystkie, którzy tak jak my nie zgadzają się z wprowadzonymi zmianami prawnymi – czytamy w opisie wydarzenia.

Następnie uczestniczki i uczestnicy marszu skierują się w stronę Katedry Ginekologii UJ, gdzie złożą znicze i kwiaty. – Bardzo prosimy o powstrzymanie się od wznoszenia okrzyków - w pobliżu znajduje się oddział patologii ciąży, którego pacjentki z powodów oczywistych przeżywają teraz ciężkie chwile – apelują organizatorzy.

Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.

Następnie marsz przejdzie ul. Lubicz, by następnie przyłączyć się do odbywającej się na Rynku Głównym manifestacji. Początek protestu pod Wieżą Ratuszową o godzinie 18.00.

– Studenci, studentki, gastronomia, przedsiębiorcy, nauczyciele, nauczycielki, osoby antyklerykalne, wierzący i nie wierzący. Osoby wszystkich płci, wszystkich grup społecznych.Wszyscy różni, Wszystkie różne ale wszyscy i wszystkie ZDETERMINOWANI_E! Każda osoba odnajdzie jutro miejsce dla siebie. Osoby lubiące protesty w ciszy - protest studentek UJ ( start godzina 18:00 ul. Gołębia, przemarsz pod katedrę ginekologii). Marsz ciszy. Osoby, które wolą głośniej - Rynek Wieża ratuszowa - start o 18:00 ( przedsiębiorcy, przedsiębiorczynie, gastronomia, nauczyciele i nauczycielki, antyklerykałowie i antyklerykałki). Przemarsz pod kurię i powrót pod wieżę ratuszową na 19:30 -kiedy wystartuje tęczowy piątek! – informują organizatorzy manifestacji „Walka trwa. To jest wojna”.

Szczegóły dostępne TUTAJ.

O 19.30 pod pomnikiem Adama Mickiewicza rozpocznie się natomiast manifestacja "Tylko zjednoczone jesteśmy niezwyciężone"