Tydzień Startupów pod znakiem warsztatów

fot. Konrad Tomaszek/LoveKraków.pl

W ramach trwającego w Krakowie tygodnia startupów przygotowano dla młodzieży specjalne warsztaty i spotkania. To siedem intensywnych dni bogatych zarówno w wiedzę techniczną jak i zagadnienia z zakresu psychologii, komunikacji mediów i technologii. Licealiści mają okazję zetknąć się z doświadczonymi specjalistami, którzy uczą ich kreatywnego podejścia do biznesu.

Zostały one zorganizowane dzięki wsparciu inicjatyw Kraków Miastem Startupów, BeCom! oraz Women in Technology. Piątkowe spotkanie było skoncentrowane wokół aplikacji mobilnych, uczestnicy mieli okazję postawić pierwszy krok w świecie deweloperów systemu operacyjnego Android. Warsztaty to nie tylko wiedza, ale również doświadczenie. – Prowadzący nie tylko dzielą się wiedzą programistyczną, ale również mówią o tym, w którym kierunku młodzi ludzie mogą iść i jakie decyzje podejmować, aby szybciej wejść na ścieżkę rozwoju i dokładnie ją sformułować –  mówi Karolina Wojtas, dyrektor ds. projektów w Kraków Miastem Startupów.

Organizatorzy nie chcą przekazać jedynie wiedzy technicznej, ważne jest również praktyczne podejście biznesowe oraz rozwijanie kreatywności, a także umiejętność radzenia sobie z porażkami i wynoszenia z nich lekcji. – Chcemy żeby mieli świadomość, że porażka wcale nie jest czymś złym, że uczy nas tego co możemy zrobić lepiej, ulepszyć – dodaje Karolina Wojtas.

Sobota była natomiast okazją do poznania społeczności związanej z BeCom! Poruszono zagadnienia z zakresu technologii, mediów i komunikacji. Katarzyna Wabik dzieliła się wiedzą na temat budowania społeczności. Łukasz Kubica przybliżył zgromadzonym możliwości JavaScript. Anna Kmiecik prowadziła z kolei warsztaty na temat komunikacji.

Networking

BeCom! to dla licealistów wprowadzenie do świata biznesu, szansa na poznanie zagadnień nie poruszanych w szkole. – Ideą było stworzenie przestrzeni do dyskusji, gdzie młodzież mogłaby się spotykać z osobami, które na co dzień zajmują się komunikacją, mediami i technologią – mówi Łukasz Szeliga, autor pomysłu. Spotkania odbywają się cyklicznie, przynajmniej raz w miesiącu.

Kontakt z prowadzącymi zajęcia nie ogranicza się jedynie do warsztatów. Młodzi ludzie mogą z nimi konsultować swoje pierwsze kroki na rynku. Zdaniem Łukasza Szeligi, chodzi również o to, żeby młodzież mogła poznać osoby, które zajmują się tym na co dzień, a potem napisać do nich, skonsultować się.

Większość wydarzeń zebranych w ramach tygodnia startupów StartKRKup jest cykliczna, więc nie kończą się one wraz z festiwalem. Przed nami kolejne warsztaty.