News LoveKraków.pl

W Przylasku Rusieckim wywiercą otwór głęboki na dwa kilometry. Ale dopiero w 2026 roku

Przylasek Rusiecki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Miasto będzie szukać wód geotermalnych w Przylasku Rusieckim. Jednak wykonanie otworu głębokiego na ok. 2 km (za 15,1 mln zł) jest planowane dopiero za dwa lata.
Miasto już jakiś czas temu zaplanowało, że wybuduje centrum geotermalne w Przylasku Rusieckim. Możliwość pozyskania wód geotermalnych w tym miejscu wykazały badania geologiczne, które zostały przeprowadzone w latach 60. XX wieku. – By ją potwierdzić, konieczne jest wykonanie odwiertu na głębokość ok. 2 km – wyjaśnia Marcin Rybski ze spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości, która zajmuje się zagospodarowaniem terenów w Przylasku.

Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie jest wykonanie odwiertu. Okazuje się, że prace w terenie zostaną wykonane dopiero w 2026 roku (II-IV kwartał). – Otwór zostanie wykonany na gminnej działce. Wybór tego obszaru wynikał z przeprowadzonych wizji terenowych, analizy geologicznej i wymogów logistycznych. Koszt prac to 15,1 mln zł – tłumaczą miejscy urzędnicy. I dodają: – Wykonanie otworu pozwoli na oszacowanie potencjału geotermalnego wód termalnych w celach ciepłowniczych, rekreacyjnych oraz balneoterapeutycznych.

Wykorzystanie wód termalnych do celów ciepłowniczych ma doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Efektem ma być też zastąpienie nieekologicznych paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii.

Sprawą odwiertu zajmuje się Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Koszty jego wykonania zostaną częściowo dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mowa o kwocie ponad 12,3 mln złotych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta