Wielkie otwarcie Centrum Edukacji Przyrodniczej. UJ zaprasza na Ruczaj

Centrum Edukacji Przyrodniczej fot. Paulina Kozieł

Po kilku latach Centrum Edukacji Przyrodniczej na Kampusie UJ na Ruczaju zostanie udostępnione mieszkańcom.

– W sobotę, 11 września zapraszamy na Dzień Otwarty! A od wtorku, 14 września 2021 otwieramy Centrum Edukacji Przyrodniczej dla zwiedzających – informuje Uniwersytet Jagielloński.

W ramach dnia otwartego, możliwe będzie zwiedzanie ekspozycji indywidualnie lub z przewodnikiem.

Centrum Edukacji Przyrodniczej to jeden z nowszych obiektów Kampusu UJ. Na powierzchni niemal 2400 mkw przygotowana została ekspozycja zbiorów, przechowywanych wcześniej w Instytutach Zoologii, Geologii i Botaniki. Przez kilka lat wejście do centrum na zwiedzanie było mocno ograniczone.

Obiekt był gotowy w 2014 roku, później trwały prace przy przygotowaniu ekspozycji. Oficjalnie projekt został zrealizowany w pierwszej połowie 2016 roku.

Jak tłumaczył nam dr hab. Tomasz Pyrcz, ówczesny dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej, taki stan rzeczy miał związek z finansowaniem budowy z unijnych środków. Przez pięć lat od zakończenia projektu nie można było wykorzystywać go komercyjnie. Zgodnie z założeniem, przez ten czas Centrum musiało pełnić rolę edukacyjną, do której zostało powołane.

Obiekt był udostępniany pracownikom i grupom studentów do celów dydaktycznych, ale mieszkańcy mogli obejrzeć ekspozycję tylko podczas wydarzeń takich jak np. dni otwarte.

Kiedy zwiedzać?

Wstęp na wydarzenia 11 września jest wolny. Po tym terminie Centrum Edukacji Przyrodniczej będzie otwarte dla zwiedzających za opłatą w godzinach:

wtorek – 9.00-15.00

środa – 9.00-15.00

czwartek – 10.00-18.00

piątek – 9.00-15.00

sobota – 9.00-14.00

poniedziałek i niedziela – nieczynne