„Z rynku pracy zniknie 1 mln osób”. Cudzoziemcy antidotum

fot. pexels.com

Tak twierdzi Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, który w najnowszej publikacji pisze czarny scenariusz na najbliższą dekadę dla rynku pracy. Rozwiązanie problemu braku pracowników i niskich emerytur autorzy opracowania rozpatrują w cudzoziemcach.

– Prognozy demograficzne przewidują, że w ciągu najbliższych 10 lat z naszego rynku pracy zniknie 1 mln osób. Brak rąk do pracy dotknie nie tylko przedsiębiorców i branże usługowe. Mniejsze składki i podatki ograniczą poważnie wydatki państwa, spadnie konsumpcja wewnętrzna i osłabią się możliwości produkcyjne. Mniejsza ilość pracowników, to również mniejsza ilość składek odprowadzanych na fundusz emerytalny – czytamy w najnowszym wydaniu Krakowskiego Obserwatorium Pracy.

Eksperci Grodzkiego Urzędu Pracy tłumaczą, że zjawisko braku rąk do pracy zauważalne jest w szczególności w sektorze produkcji, budownictwa i usług. – Rozwój technologii i spowodowany tym wzrost efektywności pracy pozwala wprawdzie zastępować część brakujących pracowników robotami czy automatami, ale jest to na razie możliwe jedynie w niektórych firmach i branżach.

– Właśnie wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach, która ma na celu usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy. Nowe regulacje spowodują znaczny wzrost liczby zgłaszanych do urzędów pracy oświadczeń. Prognozujemy, że osiągnie on poziom ok. 50 tys. Liczba zgłoszonych ofert pracy może teraz wynieść nawet ok. 6 tys., co przyniesie między 25 a 28 tys. miejsc pracy – mówi Waldemar Jakubas, zastępca dyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy.

Ukraińcy mają monopol na pracę w Krakowie? To mit

W samym Krakowie zameldowanych na pobyt stały i czasowy jest niemal 26 tysięcy cudzoziemców. Są to przede wszystkim obywatele Ukrainy – stanowią oni blisko 46% ogółu zameldowanych cudzoziemców. Drugą co do liczebności grupą są Białorusini, jest ich 10,15%. Na kolejnych miejscach mamy Rosjan: 4,6%, niewiele mniej jest obywateli Indii: 4,1%. Piąte miejsce pod względem liczebności stanowią Włosi, których udział w ogólnej liczbie zameldowanych obywateli innych państw wynosi 2,94%.

– Pracujący w Krakowie cudzoziemcy przyczyniają się nie tylko do zwiększenia dochodów bezpośrednich i pośrednich państwa, ale także swoimi podatkami znacząco wspierają lokalny samorząd. Istotny jest też aspekt społeczny ich zatrudniania: tworzone są nowe relacje społeczne, a także znacząco wzrasta zaangażowanie w działanie lokalnych wspólnot czy organizacji – piszą autorzy opracowania.

Liczba oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom w 2021 r.
Liczba oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom w 2021 r.

– Przestaje już być prawdziwy mit mówiący, że monopol na pracę dla cudzoziemca w Krakowie mają Ukraińcy. Wprawdzie mimo wszystko jest to dalej największa grupa narodowościowa korzystająca z formy legalizacji zatrudnienia, jednakże w ostatnim roku odnotowano także znaczący wzrost zarówno oświadczeń dla Gruzinów, jak i Białorusinów – dodaje wicedyrektor Waldemar Jakubas.