Zmiany w kursowaniu busów na wstecznym. Część z nich nie wejdzie w życie

ZIKiT argumentował zmiany m.in. blokowaniem przejazdu autobusów przez busy fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zmiany w kursowaniu busów nie wejdą w życie w najbliższą sobotę. Zostaną wprowadzone dopiero od początku lipca, w ograniczonym zakresie i na razie na tydzień testów. Takie ustalenia zapadły na dzisiejszym spotkaniu kierowców busów, radnych miejskich i przedstawicieli ZIKiT.

Decyzja o organizacji spotkania zapadła w środę. Kierowcy busów przyszli na sesję rady miasta, by przekonać radnych i dziennikarzy do swoich racji. Chodzi o planowane przez ZIKiT zmiany w kursowaniu busów. Zgodnie z nimi, busy miały nie wjeżdżać w rejon Galerii Krakowskiej, a na Alejach Trzech Wieszczów i na Dietla zatrzymywać się tylko na niektórych przystankach (szczegóły opisywaliśmy TUTAJ).

Dziś już wiadomo, że część zmian wejdzie w życie z opóźnieniem i to na okres testowy, a część została przesunięta na nieokreśloną przyszłość. Do końca czerwca nie będzie żadnych zmian – z wyjątkiem tego, że rozpoczynający się w sobotę remont ulicy Basztowej wymusi zmianę części tras, bo całe skrzyżowanie przy dworcu będzie wyłączone z ruchu.

Do końca czerwca bez zmian

– Do 30 czerwca przewoźnicy będą dojeżdżać na ulicę Pawią, ponieważ przewoźnicy argumentowali, że mają sprzedane bilety okresowe obowiązujące do końca miesiąca – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. – Od 1 do 6 lipca w okolice Pawiej nie będą mogli dojechać, zostaną ustawione odpowiednie znaki. My w tym czasie będziemy obserwować, jak ta propozycja się sprawdza. Jeśli się sprawdzi, pozostawimy ją, jeśli nie – wprowadzimy korekty. 6 lipca spotkamy się z przewoźnikami ponownie, by omówić dalsze działania – zapowiada Pyclik.

Bezterminowo odsunięte zostały w czasie zmiany kursowania busów na Alejach Trzech Wieszczów. ZIKiT zamierza na razie zachęcać przewoźników do wprowadzenia specjalizacji przystanków (tak, by dany przystanek był przypisany do konkretnej relacji), ale nie będzie tego wymuszał. Obiecał też przewoźnikom, że na pętli Nowy Kleparz – na którą chciałby skierować ruch z Pawiej – zostaną dostawione nowe wiaty, a w razie potrzeby zostanie wykonana korekta wjazdu czy wyjazdu z pętli.

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli środowiska przewoźników i ZIKiT, wzięli udział radni z Prawa i Sprawiedliwości (Edward Porębski i Włodzimierz Pietrus), Nowoczesnej (Małgorzata Jantos) i klubu prezydenckiego (Łukasz Wantuch). Tylko ten ostatni odpowiedział się za zmianami. Radni Platformy Obywatelskiej nie pojawili się na spotkaniu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus