ZTP: Strefa płatnego parkowania od 8 do 22, również w niedziele

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po proponowanej zmianie cenniku biletów komunikacji miejskiej przyszedł czas na strefę płatnego parkowania. Urzędnicy chcą wydłużyć czas, za który kierowcy będą płacić. Oprócz tego, więcej mają kosztować abonamenty mieszkańców.

Przede wszystkim zmieni się czas funkcjonowania SPP. Za parkowanie w strefie A będzie trzeba płacić siedem dni w tygodniu w godzinach od 8 do 22.

Strefy B i C miałyby być płatne od poniedziałku do soboty, czyli tak, jak jest teraz, ale w godzinach od 8 do 20.

– Zmiany są odpowiedzią na prośby mieszkańców. Znaczące dotyczą strefy A, która znajduje się w ścisłym centrum, gdzie ruch wieczorami i w weekendy związany jest z nocnym życiem miasta – tłumaczy Zarząd Transportu Publicznego.

– Krakowianie w tych godzinach mają problem ze znalezieniem miejsc postojowych przy miejscu zamieszkania, skarżą się na hałas wywołany nadmiernym ruchem samochodowym. Także przedsiębiorcy od lat postulowali, by wydłużyć czas obowiązywania SPP – czytamy w komunikacie.

Drożej dla mieszkańców

Koniec z abonamentami mieszkańca za 10 złotych miesięcznie. ZTP chce, by osoby, które posiadają samochód i mieszkają w strefie A płacili po podwyżce 100 złotych. 20 zł mniej kosztowałby abonament w strefach B i C.

O tym jednak, jak będzie finalnie wyglądał nowy cennik, zadecydują radni miejscy.

– Należy podkreślić, że są to jedynie nasze propozycje. Wiadomo też, że najprawdopodobniej ostatecznie będą to niższe ceny – przyznaje Sebastian Kowal z ZTP.

Przedstawiciel miejskiej jednostki podkreśla, że pomysł ten został ogłoszony, aby zebrać informacje od radnych i żeby to oni skontaktowali się w tej sprawie z mieszkańcami.

– Krakowianie muszą dowiedzieć się o takich krokach i o tym, że miasta nie stać, aby utrzymywać taki stan rzeczy, jaki mamy obecnie, czyli abonamenty za 10 złotych miesięcznie – tłumaczy Kowal.