Barokowe widowisko „Muzyka na wodzie” tegoroczną premierą Baletu Cracovia Danza

Balet Cracovia Danza fot. Maria Kantor/LoveKraków.pl

Premiera widowiska „Muzyka na wodzie” w reżyserii Romany Agnel to mocny akcent tegorocznej działalności Baletu Cracovia Danza. Jakie jeszcze atrakcje przygotował dla publiczności krakowski zespół?

W minionym roku Balet Cracovia Danza zrealizował 179 wydarzeń kulturalnych, zaprezentował cztery premiery baletowe, a także odbył 13 wyjazdów zagranicznych, w tym m.in. do Japonii. Równie owocnie zapowiada się 2024 rok.

Szykujemy nową premierę, która na pewno odbije się dużym echem. To wydarzenie artystyczne bardzo istotne dla naszego zespołu, ponieważ zapowiada współpracę z zespołem barokowym z Wersalu – powiedziała podczas konferencji prasowej Romana Agnel, dyrektorka Baletu Cracovia Danza.

Barokowe widowisko o wodzie

Spektakl „Muzyka na wodzie” będzie opierać się na utworach dwóch wybitnych kompozytorów – Georga Friedricha Haendla oraz Georga Philippa Telemanna. Przedstawienie wzbogaci muzyka na żywo, którą zaprezentuje Zespół Muzyki Dawnej The Violin Consort pod kierunkiem Zbigniewa Pilcha.

– To będzie wielkie widowisko na bazie alegorii i kostiumów z epoki baroku, nawiązujących do kostiumów z karnawału weneckiego. Pojawi się też mitologia barokowa. To wszystko, z czym kojarzymy wodne światy, które były przedstawiane w różnych baletach barokowych. Będziemy nawiązywać także do współczesnej koncepcji abstrakcji, czyli przedstawiania tańcem natury, wody, lasów i łąk. Tego, co nas otacza – wyjaśniła dyrektorka Baletu Cracovia Danza.

Premiera widowiska „Muzyka na wodzie” w reżyserii Romany Agnel odbędzie się 26 czerwca na scenie Teatru Variete. Choreografię przygotuje francuski artysta Pierre-François Dollé, specjalista w dziedzinie tańca barokowego.

Taneczne pokazy w mieście

W tym roku po raz pierwszy cykl happeningów „Cracovia Danza: balet w mieście” będzie miał dwie odsłony tematyczne. Pierwsza związana jest z ważnymi rocznicami dotyczącymi życia i działalności królowej Jadwigi. 16 lutego w Collegium Novum UJ publiczność mogła zobaczyć pierwszy z happeningów pod hasłem „Krakowskim śladem królowej Jadwigi”. Kolejne zaplanowano m.in. na wawelskim dziedzińcu czy pod pomnikiem Jadwigi i Jagiełły na Plantach.

Druga odsłona plenerowych widowisk została poświęcona polskiemu tańcu narodowemu – polonezowi. Przypomnijmy, iż w zeszłym roku został on wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

– Naszym zadaniem jest kontynuacja działań związanych z promocją poloneza, organizowanie nowych wydarzeń i zachęcanie kolejnych osób do praktykowania go – podkreśliła Romana Agnel.

Pierwszy z happeningów pod hasłem „Cztery pory poloneza” odbędzie się 29 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca oraz nadchodzącej 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Jubileuszowy Festiwal Tańców Dworskich

W trakcie wakacji tradycyjnie już Cracovia Danza roztańczy całe miasto, a Rynek Główny stanie się największą salą baletową. W dniach 13-21 lipca odbędzie 25. Festiwal Tańców Dworskich, w ramach którego zaplanowano liczne pokazy, animacje, bezpłatne warsztaty dla dzieci „Kraków tańczy pod Wawelem” oraz zajęcia adresowane do miłośników dawnych tańców.

— To będzie specjalna edycja. Po pierwsze szczególna jest tematyka – natura, lasy, ogrody. Po drugie planujemy niezwykłe wydarzenie, czyli galę festiwalową, na której chcemy zaprezentować nie tylko nasz spektakl „Muzyka na wodzie”, ale także pokazy naszych partnerów m.in. zespołu Sanskriti Alaknanda z Indii, Académie Royale de la danse de Versailles, a także uczniów z polskich szkół baletowych – zapowiedziała Romana Agnel.

Cracovia Danza na deskach Variete

W 2024 roku Balet Cracovia Danza będzie kontynuował prezentacje spektakli na deskach Teatru Variete. Już 20 i 21 lutego publiczność przeniesie się w lata 20. i 30. XX wieku, a to za sprawą tanecznego widowiska „W starym kinie”. Tancerze opowiedzą o miłości w rytm takich szlagierów jak „Ada to nie wypada”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Jadzia, po prostu Jadzia”.

Na deskach Teatru Variete zaprezentowane zostaną także spektakle: „Pan Twardowski. Ale bajka!”, „Magiczne ogrody. Gala na Dzień Tańca”, „Kopciuszek” i premierowe widowisko „Muzyka na wodzie”.

News will be here