Barwna podróż w świat teatru. Spektakle dla najmłodszych w Nowohuckim Centrum Kultury

Niesamowite przygody skarpetek fot. Paweł Janicki/mat. prasowe Nowohuckiego Centrum Kultury

„Czerwony kapturek”, „Niesamowite przygody skarpetek” czy „Oceanarium” to tylko niektóre z teatralnych propozycji przygotowanych dla najmłodszych widzów w Nowohuckim Centrum Kultury.

W najbliższy wtorek, 18 kwietnia, na scenie NCK zaprezentuje się Teatr Dzieci Zagłębia z Będzina opowiadając historię małej dziewczynki w czerwonym kapturku. Nie będzie to jednak tradycyjne przedstawienie. W barwnych bohaterów „Czerwonego Kapturka” wcielą się lalki – muppety, a do muzycznych interakcji aktorzy zaproszą widownię. Spektakl realizowany jest w konwencji „teatru w teatrze”.

„Niesamowite przygody skarpetek” to kolejna propozycja dla dzieci. Wesoła i bogata w mądre przesłania opowieść, przygotowana przez Teatr Nowy w Zabrzu, opiera się na motywach książki Justyny Bednarek. Dziesięć skarpetek wydostaje się na wolność i wyrusza w świat, doświadczając wielu ciekawych przygód. Jedna z nich zostaje gwiazdą filmową, inna detektywem, a jeszcze inna specjalistą od rozweselania dzieci. Spektakl będzie można obejrzeć 25 kwietnia.

Teatralne propozycje dla najnajów

W Nowohuckim Centrum Kultury zaprezentowane zostaną również przedstawienia stworzone z myślą o najmłodszych widzach.

– Bardzo istotną częścią naszej działalności są spektakle dla najnajów, na które zapraszamy dzieci już od 6 miesiąca życia. Podczas spektaklu dziecko wraz z opiekunem doświadcza kontaktu z aktorami, lalkami, muzyką, scenografią – to spotkanie dopasowane do potrzeb i zdolności percepcyjnych najmłodszych widzów – wyjaśnia Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.

W weekend, 22 i 23 kwietnia, Teatr Figurki z Krakowa przedstawi historię, która nie dzieje się za siedmioma górami i siedmioma morzami, tylko tuż za drzwiami naszych domów. „Co w trawie piszczy” to kameralny spektakl w technice teatru cieni. Po przedstawieniu twórcy zaproszą widzów do cieniowej zabawy.

Kolejną propozycją Teatru Figurki z Krakowa jest spektakl „Cieniowanki”, będący eksperymentalną teatralną zabawą.

– Bawimy się w chowanego, rośniemy jak na drożdżach, rzucamy cienie, gramy na nosie i tamburynie. Nasz spektakl jest jak najlepszy na świecie cieniowy plac zabaw, znajdziecie tu labirynty, zwierzątka, tunele i mnóstwo pomysłów do wspólnej zabawy z Waszymi dzieciakami – informują twórcy przedstawienia.

„Cieniowanki” będzie można zobaczyć na scenie NCK 13 i 14 maja. Z kolei 10 i 11 czerwca Teatr Figurki z Krakowa zaprezentuje spektakl „Oceanarium”, przenosząc małych widzów na piaszczystą plażę, a następnie środek oceanu.

A co dla dorosłych?

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na nowe wystawy, spektakle teatralne oraz serię wiosennych koncertów.

– Paweł Domagała zaprezentuje piosenki ze swojej najnowszej płyty „Narnia”, pełne odniesień do powieści C. S. Lewisa, Stare Dobre Małżeństwo przeniesie słuchaczy w krainę piosenki poetyckiej i ballady folkowej, a Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, podczas jubileuszowego koncertu, wyśpiewa i wytańczy swoje największe sceniczne przeboje. Usłyszymy też najpiękniejsze piosenki pochodzące z Kabaretu Starszych Panów – zapowiada Zbigniew Grzyb.

Z kolei w najbliższy piątek rozpocznie się dwudniowy festiwal podróżniczy. W programie filmowy wieczór, spotkania, warsztaty oraz targi.