Bezpłatne wydarzenia w Łaźni Nowej

Scena ze sztuki "Gatunki chronione" Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego fot. Teatr Łaźnia Nowa

Kandydaci na radnych zmierzą się w alternatywnej konfrontacji. Ponadto czekają nas bezpłatne wykłady, dyskusje i czytanie sztuk. Wystawione zostaną również kontrowersyjne spektakle. Nadchodzi Festiwal Uczuć Urażonych.

– Postanowiliśmy stworzyć Festiwal Uczuć Urażonych w odpowiedzi na to, że o sztuce rozmawia się ostatnio głównie w kontekście... uczuć urażonych – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa. – Urażają i obrażają się wszyscy - z prawa i lewa, organizując protesty, odwołując spektakle, obrzucając się błotem, wykluczając. A sztuka nie jest od trzaskania drzwiami, a od kultywowania relacji. Powstaje zawsze wobec doświadczenia wspólnoty, nawet gdy jest wobec niej krytyczna. Kultura jest swego rodzaju wentylem od bieżącej polityki i konfliktów, tworzy przestrzeń umowną, ułatwiającą dialog. Niestety ostatnio bardzo go brakuje – dodaje dyrektor.

Darmowe uczestnictwo

Festiwal odbędzie się w dniach 8-9 listopada. Dzień pierwszy nosi tytuł „Manipulacje – halucynacje”. Impreza rozpocznie się o godzinie 18:00 czytaniem sztuki „Bydło” Przemysława Jurka. Kolejno (o godzinie 19:30) odbędzie się dyskusja „W poszukiwaniu alternatyw” z udziałem prof. Krystyny Duniec, dr hab. Joanny Krakowskiej i prof. Przemysława Czaplińskiego. Tematem będzie aktualny stan społeczeństwa obywatelskiego. Rozmówcy poruszą również zagadnienie roli teatru jako instytucji, która ukazuje i zmienia postawy społeczne. O 20:30 wystawiona zostanie sztuka „Goła Baba” – monodram Joanny Szczepkowskiej.

Dzień drugi festiwalu – „Ciało bezwstydne” – będzie poświęcony zagadnieniom cielesności w kontekście urażania uczuć. Rozpocznie się o godzinie 18:00 rozmową z Łukaszem Maciejewskim, który przedstawi filmowe ujęcia ciała. Kolejno o 19:30 zobaczymy spektakl Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego „Gatunki chronione” – opowieść przedstawioną tańcem przez osoby o alternatywnej motoryce. Następnie Grzegorz Stępniak wygłosi wykład dialogujący, w którym przedstawi historię nagiego ciała w polskim teatrze.

Każdego dnia po zakończeniu wszystkich wydarzeń autobus festiwalowy odwiezie uczestników do centrum miasta. Udział w niemal wszystkich wydarzeniach FUU jest darmowy. Odpłatne wejściówki obowiązują jedynie na spektakle „Goła Baba” oraz „Gatunki chronione”.

Kulturalne starcia polityków

– Podczas festiwalu chcemy wykreować sytuację otwartości. Łaźnia Nowa zwraca się do tradycji teatru jako agory, na której każdy może się wypowiedzieć i włączyć do dyskusji, ale z intencją porozumienia, a nie kopania przeciwnika. Forma wydarzenia będzie otwarta - widzowie będą zmieniać przestrzenie, raz odnajdą się wobec sytuacji teatralnej, raz dyskusji czy czytania dramatu. Chcemy, aby wśród uczestników wytworzyła się atmosfera rozmowy, aby pojawiło się jak najmniej barier i energia spotkania pobudzała do wymiany myśli i opinii – komentuje Bartosz Szydłowski.

Atmosfera otwartości i dialogu spodobała się krakowskim politykom. W drugi dzień festiwalu kandydaci na radnych wezmą udział w ruchowej konfrontacji „Ciało polityczne”. O zwycięstwie zadecydują tutaj nie deklaracje czy przekonania, lecz wykonanie treningu „political body”. Na scenie gimnastykować się będą między innymi Małgorzata Jantos, Robert Pajdo, Marek Hohenauer, Adam Kalita, Brian Scott, Łukasz Wantuch i Anna Ratecka.

Nie tylko dwa dni

Wydarzenia towarzyszące FUU nie zakończą się wraz z festiwalem. Na 22 listopada zaplanowane jest czytanie sztuki „Reduplikacja” Darii Kubisiak oraz dyskusja „Oswajanie gender” z udziałem prof. Małgorzaty Sugiery, prof. Ingi Iwasiów oraz dr Agnieszki Gajewskiej. Dzień później odbędzie się czytanie sztuki „Dziura” Jarosława Jakubowskiego oraz dyskusja „Teatr polski i jego publiczności” z udziałem Jacka Sieradzkiego, Kaliny Zalewskiej, dr. Marcina Kościelniaka i Witolda Mrozka. Wstęp na czytania i dyskusje jest bezpłatny.

comments powered by Disqus