News LoveKraków.pl

Dokąd dojedzie nowa linia z Ruczaju? Sześć firm chce pomóc w odpowiedzi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sześć ofert wpłynęło w przetargu ZIM na przygotowanie koncepcji rozbudowy ul. Bunscha, budowy ul. Humboldta i przedłużenia linii tramwajowej z Ruczaju w stronę Skotnik, Kobierzyna, a być może także węzła autostradowego.

Zadaniem projektantów będzie opracowanie koncepcji w co najmniej trzech wariantach i uzyskanie ostatecznej decyzji środowiskowej dla wariantu wybranego do realizacji.

Ostateczny kształt planowanej inwestycji będzie zależał od przyjętej ostatecznie wersji, ale w każdej z nich przyniesie ona dużą zmianę. To po pierwsze rozbudowa ul. Bunscha do dwóch jezdni po dwa pasy, z infrastrukturą pieszą i rowerową, a następnie budowa nowej ulicy Humboldta na jej przedłużeniu, aż do ul. Skotnickiej – która na fragmencie również zostanie rozbudowana, zarówno przed jak i za węzłem autostradowym.

Po drugie, wzdłuż ul. Bunscha ma zostać poprowadzona nowa linia tramwajowa, jako przedłużenie dotychczasowej linii do Czerwonych Maków. Sama pętla również przejdzie duże zmiany, by poprawić jej funkcjonalność oraz umożliwić wjazd i wyjazd z dwóch stron.

To, jak torowisko zostanie poprowadzone dalej, będzie zależało od analiz przeprowadzonych przez projektantów. W zależności od wariantu, linia tramwajowa mogłaby prowadzić aż do węzła autostradowego (w jego sąsiedztwie byłaby zlokalizowana pętla z parkingiem P&R), lub tylko do okolic ul. Spacerowej i zabudowań szpitala Babińskiego, gdzie powstałby rozjazd w stronę przyszłej linii do osiedla Kliny.

Jedna oferta znacznie tańsza

W piątek otwarte zostały oferty w przetargu. Wiadomo już, że zgłosiło się sześć firm, które zaproponowały kwoty od ok. 1,6 mln zł do prawie 4 mln.

Zarząd Inwestycji Miejskich zarezerwował na ten cel kwotę nieco ponad 1,8 mln zł. Tylko oferta firmy ARG Projektowanie Inwestycyjne mieści się w tym pułapie. Druga w kolejności firma Sweco Polska zaproponowała przygotowanie dokumentacji za niecałe 2,2 mln zł.

Teraz Zarząd Inwestycji Miejskich musi sprawdzić poprawność złożonych ofert. Kwota będzie kluczowym czynnikiem, ponieważ w przypadku drugiego kryterium, czyli wydłużenia okresu gwarancji, wszystkie firmy zaproponowały dokładnie to samo. Kiedy wykonawca zostanie wybrany, dostanie 20 miesięcy na przygotowanie dokumentów i uzyskanie decyzji środowiskowej.

8 Pułku Ułanów za droga

Zarząd Inwestycji Miejskich otworzył niedawno oferty także w innym przetargu ważnym dla południowych dzielnic Krakowa. Nową ulicę 8 Pułku Ułanów chce zbudować aż 13 firm, ale nawet najtańsza z ofert okazała się trzy razy wyższa niż środki zarezerwowane na ten cel. Urzędnicy zapowiedzieli jednak, że będą starali się znaleźć brakujące pieniądze i doprowadzić do podpisania umowy. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki