Dyrektor teatru apeluje o sfinansowanie testów na koronawirusa dla aktorów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Dyrektor Teatru Groteska, Adolf Weltschek zaapelował do ministra zdrowia i ministra kultury o sfinansowanie testów dla aktorów. Do wspólnego stanowiska w tej sprawie zachęca dyrektorów innych instytucji w Krakowie.

W czwartek dyrektor Adolf Weltschek wystosował list do twórców i przedstawicieli środowiska teatralnego w sprawie działań zwiększających bezpieczeństwo w odmrażanych instytucjach kultury.

– Testowanie grupy zawodowej artystów, którzy niejednokrotnie w bezpośrednim kontakcie wykonują swoją pracę i których zachęcamy do powrotu na sceny jest absolutną koniecznością o którą wspólnie musimy walczyć. Testujmy kulturę dla bezpieczeństwa wszystkich! – apeluje w liście.

Próby w maseczkach, co z testami?

Dyrektor Teatru Groteska pisze, że obecne złagodzenie ograniczeń umożliwia organizację prób w teatrach, filharmoniach i operach. Oczywiście zgodnie z nowym reżimem sanitarnym – próby mają się odbywać w maseczkach i przy zachowaniu dystansu.

– Równolegle minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, przypomina dyrektorom instytucji kultury, iż wszystkie procedury związane z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności należą do dyrektora danej instytucji. To słowa ministra, który doskonale wie, iż zamknięte teatry, kina i inne instytucje kultury z każdym dniem pogrążają się w coraz głębszej zapaści finansowej; odcięte od wpływów ze sprzedaży biletów, każdego miesiąca drżą o to, czy wydrenowane ze środków samorządy będą w stanie przekazywać przyznane na ten rok budżetowy niezbędne dotacje podmiotowe – zaznacza Weltschek.

Apel do ministra zdrowia

Zwraca uwagę, że instytucje nie mają dodatkowych pieniędzy na zakup środków ochronnych, ale i możliwości przeprowadzenia testów na koronawirusa.

– W sytuacji wznowienia prób stają się niezbędne. Jako dyrektor placówki odpowiedzialny, jak przypomina minister - za zapewnienie ochrony pracownikom i publiczności, apeluję o rozważne i odpowiedzialne działania, a jak wykazał w ostatnich dniach przykład Łodzi, takim działaniem są testy na obecność koronawirusa w poszczególnych grupach zawodowych. Dlatego apeluję do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o sfinansowanie testów dla aktorów i zespołów teatralnych – pisze dyrektor teatru.

„Uczmy się na błędach!”

Weltschek zaznacza, że całą Polskę zaniepokoiły doniesienia z Łodzi, gdzie 14% z grupy przebadanych pracowników tamtejszych żłobków i przedszkoli miało podejrzenie zakażenia COVID -19.

– Łatwo wyobrazić sobie jakim zagrożeniem wobec decyzji o otwarciu placówek, Ci ludzie mogliby stać się zarówno dla dzieci jak i całych rodzin. Nadal z tragedią masowych zakażeń walczy Śląsk, który zbyt późno rozpoczął testowanie górników i ich najbliższych. Uczmy się na błędach! Nie pozwólmy, aby nasi aktorzy i całe ekipy teatralne, filmowe czy muzyczne stały się nowymi ogniskami zakażeń! Otwarcie placówek kultury, anonsowane już teraz możliwością organizacji prób, jeśli ma być bezpieczne dla wszystkich, musi być poprzedzone bezpłatnym testowaniem! Transmisja bezobjawowa wirusa uniemożliwia wykrycie zagrożenia jedynie po mierzeniu temperatury, a w obecnej sytuacji finansowej teatrów, stać nas jedynie na takie działanie! – apeluje dyrektor Teatru Groteska.

comments powered by Disqus