Dziś Pochód Kopernikański. Niezwykłe widowisko teatralne wypełni Floriańską i rynek

Miasto wraz z Teatrem KTO zapraszają w sobotę 9 września na barwne, mobilne, plenerowe widowisko teatralne pełne tańca, muzyki, akrobacji i historycznych odniesień, organizowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz 45. rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na początku września świętujemy w naszym mieście dwa ważne jubileusze. Mija 45 lat od historycznego wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji odbędą się między innymi sympozja i wystawy, zostanie też wręczona nagroda przyznawana przez organizację Europa Nostra. Drugim szczególnym jubileuszem jest 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Łącząc te dwie wyjątkowe okazje, zapraszamy mieszkańców i gości na wielki, roztańczony, kolorowy Pochód Kopernikański – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa.

200 wykonawców

W widowisku weźmie udział około 200 wykonawców: aktorzy, tancerze, muzycy, statyści, szczudlarze, francuscy mistrzowie akrobatyki z grupy Compagnie Tac O Tac. Przy akompaniamencie perkusistów grających na wielkich, dwustulitrowych beczkach, widzowie będą mogli zobaczyć mobilne mansjony teatralne.

W pochodzie nie zabraknie także Baletu Cracovia Danza, który w maju wystawił spektakl w reżyserii i choreografii Romany Agnel „Planety tańcem poruszone”. Było to artystyczne przełożenie wielkiego naukowego dzieła Kopernika na język tańca. I właśnie sceny z tego przedstawienia Balet zaprezentuje w ramach pochodu. Tańcem renesansowym artyści wyczarują obraz nawiązujący do teorii Kopernika, a układy choreograficzne będą ilustrowały przemianę wizji świata z geocentrycznej w heliocentryczną.

Świat codzienny i świat nauki

W Pochodzie Kopernikańskim znajdzie się wszystko to czym życie od zawsze nas obdarza. Będzie to mobilne przedstawienie, rodzaj wielkiej parady, podczas której zderzymy dwie jakości estetyczne i mentalne. Pokażemy świat nauki, potrzebę dążenia do marzeń oraz codzienny świat zwykłego człowieka. Spektakl zobaczy nawet kilkanaście tysięcy osób, dlatego zależy mi, aby dzięki środkom teatralnym nakreślić i osadzić w epoce, w której żyła postać polskiego geniusza – Mikołaja Kopernika do udziału w wydarzeniu zachęca Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO i reżyser widowiska.

W programie pochodu: parada prowadzona przez szczudlarzy – akrobatów, sceny rodzajowe i improwizacje w duchu średniowiecznego Krakowa oraz artyści w strojach historycznych epoki Mikołaja Kopernika: profesorowie, mieszczanie, wieśniacy, dziewki, żebracy, połykacze ognia, żacy czy bębniści. Zobaczymy różnego rodzaju pełne dowcipu sceny oddające klimat XIV i XV wieku, napisane przez krakowskiego poetę i satyryka Bronisława Maja. Pojawi się cyrulik, smok wawelski i dziewice, czarownice oraz... Kopernik i gwiazdy.

Całość będzie mieć zaskakujący finał pod wieżą Ratuszową. Jaki? Zapraszamy dziś, 9 września. Start o godz. 17.00 pod Bramą Floriańską.

Pochód Kopernikański:

9 września, w godz. 17.00-19.00

trasa: Brama Floriańska, ulica Floriańska, Rynek Główny, wieża Ratuszowa

  • scenariusz: Bronisław Maj, Jerzy Zoń
  • reżyseria: Jerzy Zoń
  • scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
  • muzyka: Janusz Grzywacz
  • produkcja: Sebastian Godula, Urszula Swałtek.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto