Erbet wybuduje V Komisariat Policji

Wizualizacja fot. KWP w Krakowie

Po blisko dziewięciu miesiącach od wyłonienia pierwszego wykonawcy budowy nowej siedziby V Komisariatu Policji, udało się podpisać umowę w tej sprawie. Tyle że z inną firmą.

W poniedziałek w siedzibie małopolskiej policji jej przedstawiciele podpisali umowę z firmą Erbet, która… nie wygrała przetargu, ponieważ zaoferowała drugą najniższą kwotę, ale ostatecznie to ona będzie głównym wykonawcą. Po drodze były odwołania i rezygnacja zwycięskiego przedsiębiorstwa z zadania z uwagi na wyższe koszty materiałów budowlanych.

W listopadzie zeszłego roku najniższą kwotę w przetargu zaproponowała firma Strabag – 22,7 mln zł. Wszystkie formalności zakończyły się jednak dopiero w okolicach maja tego roku (ze względu na odwołanie do KIO). Do podpisania umowy jednak nie doszło.

– Postępowanie rozstrzygnięto i finalnie wybrano wykonawcę, który jednak odmówił podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie z uwagi na nieprzewidywany wzrost cen materiałów budowlanych – tłumaczył nam w lipcu Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

– Pragniemy zaznaczyć, iż ze względu na długi okres całego postępowania (tj. około pół roku, na co nie mieliśmy wpływu) ważność oferty wygasła na przełomie maja/czerwca 2021. Tym samym Strabag nie był dłużej zobowiązany do zawarcia umowy w oparciu o kwotę z oferty cenowej z 2 listopada 2020 roku – powiedział nam w lipcu Łukasz Mielnik.

Firma wzięła pod uwagę zmianę w cenach na rynku i zaproponowała kwotę o milion mniejszą niż właśnie Erbet. Policja jednak odzuciła tę propozycję i podpisała umowę z Erbetem. Zgodnie z ofertą siedziba KP5 będzie kosztowała 26,8 mln złotych. Prace powinny zacząć się jeszcze w tym roku.

Lepszy kontakt

Komendant wojewódzki policji stwierdził, że to zwieńczenie starań o poprawę warunków pracy policjantów, ale też o lepszy kontakt z mieszkańcami Krakowa. Ma to się przełożyć na wyższy poziom bezpieczeństwa.

– Bo przecież to bezpieczeństwo staje się tutaj najważniejszym celem. Zarówno to wymierne, które przekłada się na ilość wykrytych przestępstw i zatrzymanych sprawców, jak i tzw. poczucie bezpieczeństwa, którego podstawą jest możliwość osobistego kontaktu z policjantem i przedstawienia mu swojej sprawy.  Jak wiemy, obecnie ta możliwość jest utrudniona warunkami w jakich pracują policjanci – każdy, to kiedykolwiek był w komisariacie przy ulicy Zamoyskiego, zdaje sobie sprawę z tego, że takich obiektów Polsce już prawie nie ma – stwierdził nadinsp. Michał Ledzion.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki

Aktualności

Pokaż więcej