Gdy cichnie sztorm i trzeba wrócić na ląd. Premiera spektaklu „Znaczył kapitan” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teatr Scena Supernova zaprasza na premierę spektaklu ,,Znaczył kapitan" na podstawie tekstu Szymona Jachimka. To podróż pomiędzy zagmatwanymi relacjami rodzinnymi splatanymi z rozpaczą, wycofaniem i gniewem.

Tytuł scenariusza nawiązuje do znanego zbioru opowiadań o tematyce morskiej „Znaczy Kapitan”, debiutu książkowego Karola Olgierda Borchardta.

Odnaleźć sens życia

Figura ojca-kapitana, czyli Onego, jawi się jako postać znana nam z pokolenia naszych ojców i dziadków, gdzie wartość mężczyzny wyznaczał sukces zawodowy. Gdy cichnie sztorm i bohater wraca na ląd, traci poczucie sprawczości i kontroli, a zarazem i sens życia. Będąc u schyłku kariery próbuje odnaleźć siebie i odbudować rodzinne więzi.

Morskie wspomnienia, pełne przygód i niebezpieczeństw, kontrastują z dzisiejszym marazmem i wycofaniem bohatera.

– Można by sobie zadać pytanie, czy rodzina, czy statek jest głównym tematem, ale tak naprawdę jedno wiąże się z drugim. Nie bez powodu autor używa postaci grających członków rodziny, również jako załogi statku. W jednej scenie jest Syn, drugi jest Niesyn, jedna jest Żona, Nieżona, Córka, Niecórka. Tak sobie myślę, że te wszystkie przygody, które się dzieją na morzu, są jakimś rodzajem dopełnienia psychologii postaci, które grają w domu – mówi reżyser i dyrektor teatru Jakub Kowalik.

Żona i dzieci Onego przez lata radzili sobie na co dzień bez męża i ojca, dlatego nie jest łatwo nadrobić stracony czas i odbudować więzi, co utrudniają jeszcze zadawnione urazy i rozczarowania. Przedstawienie „Znaczy Kapitan” gęste jest więc od zagmatwanych relacji rodzinnych.

W spektaklu nie brakuje scen retrospektywnych, dzięki którym publiczność może poznać fragmenty historii rodzinnej i kurs bohatera, prowadzący go nieubłaganie do sytuacji teraźniejszej, ze wszystkimi konsekwencjami, czyli do wydarzeń podczas świętowania 70. urodzin.

Spektakl „Znaczył kapitan” został przyjęty do 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Premiera już 16 marca na Scenie Supernova przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza 12/4. Spektakl będzie można zobaczyć także w niedzielę, 19 marca. W obsadzie: Piotr Piecha, Ewa Skolias, Magdalena Smoławska, Bartosz Rułka, Piotr Werewka, Katarzyna Gazdowicz, Veronika Proniakina/Magdalena Banka.