Historia, która wciąż bawi i wzrusza. W styczniu premiera musicalu „Pretty Woman” w Teatrze Variete

fot. Teatr Variete
Współczesna bajka o Kopciuszku. W styczniu na deskach Teatru Variete premiera musicalu „Pretty Woman” w reż. Wojciecha Kościelniaka.

– W musicalu „Pretty Woman” staram się w mniej lub bardziej baśniowy sposób opowiedzieć o spotkaniu dwóch nieszczęśliwych dusz, które mogą sobie nawzajem dać szczęście. I to jest ten happy end – mówi Wojciech Kościelniak, reżyser musicalu „Pretty Woman”.

Siła musicalu

Początkowo premiera miała mieć miejsce pod koniec listopada, ale w związku z sytuacją epidemiologiczną i wprowadzanymi ograniczeniami, pierwsze pokazy spektaklu odbędą się 21 i 22 stycznia (pokazy przedpremierowe) oraz 23 i 24 stycznia (pokazy premierowe).

Teatr Variete to trzeci teatr w Europie – po Piccadilly Theatre na West Endzie i Stage Theatre an der Elbe w Hamburgu, który zaprezentuje widzom musical „Pretty Woman”.

– Siłą spektaklu może być właśnie sama historia. Oczywiście oprawiona w scenografię, kostiumy, muzykę, piosenki i taniec, czyli inscenizację tego całego przedsięwzięcia. Osią całości i najważniejszą częścią jest opowieść o współczesnym – mniej lub bardziej – kopciuszku. To spotkanie bogatego z biednym, nobliwego z szalonym. Na tych spotkaniach budowane są napięcia prowadzące całe to opowiadanie – zaznacza Wojciech Kościelniak. 

Historia, która wciąż bawi i wzrusza

„Pretty Woman” to opowieść o prostytutce Vivian, która zostaje zatrudniona przez biznesmena Edwarda Lewisa. Przez tydzień ma pełnić funkcję reprezentacyjnej damy do towarzystwa.

Premiera kultowego filmu w reżyserii Garry’ego Marshalla w 1990 roku z rolami Julii Roberts i Richarda Gere’a stała się hollywoodzkim wydarzeniem sezonu. Rola Vivian z rozpoczynającej wówczas karierę Roberts uczyniła jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd filmu.

„Pretty Woman — The Musical” powstał na podstawie książki i scenariusza napisanego wspólnie przez reżysera filmu Garry’ego Marshalla i scenarzystę J. F. Lawtona.

Muzykę skomponował Bryan Adams, a teksty piosenek napisał współpracujący z nim od wielu lat Jim Vallance.

Musical miał swoją premierę na Broadwayu 16 sierpnia 2018 roku i pobił rekord sprzedaży w Nederlander Theatre, czterokrotnie i trzy razy zdobywając nagrodę publiczności — Audience Choice Award.

Krakowska obsada

W Teatrze Variete w głównych rolach widzowie zobaczą Adriannę Dorociak i Marię Tyszkiewicz (Vivian) oraz Edwarda Rafała Drozda i Marka Nędzę (Edward).

Natalia Kujawa i Katarzyna Wojasińska zagrają rolę przyjaciółki Vivian – Kit Deluca. W roli Happy Mana (wesołego sprzedawcy map), a także Pana Thompsona (menedżera hotelu Beverly Wilshire) zostali obsadzeni Dominik Bobryk i Jakub Szyperski.

Dominik Mironiuk oraz Marcin Wójtowicz wystąpią jako Phillip Stuckey – prawnik Edwarda, natomiast Tadeusz Huk wcieli się w rolę Jamesa Morse’a, właściciela stoczni, który boryka się z problemami finansowymi.

Za choreografię do musicalu odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, a za projekt kostiumów - Agata Uchman. Za scenografię odpowiedzialny jest Damian Styrna, wizualizacje opracował Eliasz Styrna, natomiast reżyserią światła zajmuje się Tadeusz Trylski.

comments powered by Disqus