Interaktywna gra z widzem w Teatrze Ludowym. Premiera „1984: Ministerstwo Miłości” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
„1984: Ministerstwo Miłości” to spektakl inspirowany słynną powieścią George’a Orwella, który stanowi interaktywną grę z widzem. Premiera już 13 maja na Dużej Scenie.

– Wybierając spośród lektur stwierdziliśmy, że Orwell ma najciekawszy mechanizm eksploracji tego, jak my się zachowujemy wobec wyborów, jeżeli decydujemy o życiu żywych osób, które widzimy przed sobą – mówi Katarzyna Minkowska, reżyserka i scenografka.

W trakcie trwania spektaklu Teatr Ludowy stanie się Ministerstwem Miłości, a widzowie, jako gremium sędziowskie, będą mogli decydować, którą z czterech opowieść chcą wysłuchać.

– Udział widzów polega na głosowaniu na poznawaną ścieżkę historii. Jest kilka wariantów scenariusza i nigdy nie wiemy, co będzie grane tym razem. Nie wiemy, czy nawet każda osoba zdoła mieć przesłuchanie – dodaje Katarzyna Minkowska.

Walka z systemem

Przed sądem w Ministerstwie Miłości staną cztery osoby. 18 lat temu z ich życia zniknęła dwójka dzieci, które państwo uznało za wrogów i ewaporowało. Usunięto wszystkie ślady istnienia zaginionych, a najbliższym nie wolno było nawet o nich myśleć.

Ojciec i siostra dziewczynki, matka chłopca oraz nauczycielka dzieci, po otrzymaniu tajemniczej przesyłki, zostają aresztowani i oskarżeni o myślozbrodnię. To widzowie zadecydują, jak będzie przebiegało przesłuchanie w Ministerstwie Miłości.

Bohaterowie spróbują zmierzyć się z demonami przeszłości i poczuć na nowo to, co nie było odczuwane od dawna.

– Wiąże się to z wieloma emocjami – zastraszenia, opresyjności systemu, lęku przed utratą najbliższej osoby, utratą życia czy wolności. Dodatkowo z odgrzewaniem wspomnienia, które było bardzo bolesne – mówi Piotr Pilitowski, wcielający się w rolę ojca dziewczynki.

Interaktywna gra z widzem

Spektakl inspirowany powieścią „Rok 1984” George’a Orwella stanowi interaktywną grę z widzem. Dzięki wsparciu nowych technologii publiczność będzie mogła wniknąć w fabułę i wpływać na jej przebieg.

– Za każdym razem będzie inna perspektywa na opowiadaną historię, a inna osoba stanie się pierwszoplanowa. Prawdopodobnie za czymś innym podążymy i z kimś innym będziemy się sympatyzować. To bardzo ciekawe, jak ułoży się ta historia w obrębie głowy widza ­– wyznaje reżyserka Katarzyna Minkowska.

Spektakl „1984: Ministerstwo Miłości” powstaje w ramach międzynarodowego projektu PLAY ON! Jego celem jest wdrożenie mechanizmów gier wideo do narracji teatralnej.

Premiera odbędzie się 13 maja na Dużej Scenie.