Jacek Majchrowski ogłosi decyzję w sprawie Igrzysk Europejskich 2023

fot. LoveKraków.pl
– 3 listopada na sesji Rady Miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski przedstawi swoją decyzję, czy igrzyska pod szyldem Krakowa odbędą się, czy nie – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta  ds. rozwoju kultury fizycznej.

Rada Miasta Krakowa zobowiązała prezydenta, by zrezygnował z przygotowań i organizacji imprezy, jeżeli rząd do końca października nie przedstawi gwarancji. Majchrowski ma ogłosić decyzję 3 listopada.

– Wszystkie negocjacje trwały ponad dwa lata. Dostaliśmy projekt w sprawie igrzysk europejskich, ale brakuje w tym projekcie najważniejszej dla nas rzeczy: zapisu wszystkich inwestycji, które miały być finansowane lub współfinansowane z budżetu państwa na rzecz Krakowa. Z pozycji większego miasta działaliśmy także na rzecz Tarnowa, Krynicy czy Zakopanego, czyli miast, w których także zaplanowane są konkurencje sportowe – mówi Janusz Kozioł.Stanowisko miasta od początku jednoznaczne: Kraków nie będzie organizować igrzysk na własny koszt. Jeśli przystąpi ostatecznie do współorganizowania tej imprezy, musi otrzymać wsparcie z budżetu centralnego. Dofinansowanie ma objąć inwestycje sportowe, infrastrukturalne i transportowe. Choć od przyznania nam imprezy minęły ponad dwa lata, rząd wciąż nie przygotował dla Krakowa gwarancji finansowych. Nie została też przyjęta ustawa, dzięki której część prac mogłaby zostać wykonana w ekspresowym tempie. 

"Inwestycje w większości są już niewykonalne"

– Ciągle jesteśmy za tym, aby igrzyska zrobić, pod warunkiem jednak dotrzymania umów, które na początku zawarliśmy – podkreśla Janusz Kozioł.

– Mamy opisane obiekty, jest inwentaryzacja, były prowadzone rozmowy ze wszystkimi, którzy w tych igrzyskach powinni uczestniczyć. Ten ogrom pracy, który włożyliśmy, nie zostałby wykorzystany. Z punktu widzenia sportowego, inwestycje, które miały służyć igrzyskom, w większości są już niewykonalne, gdyż 18 miesięcy to jest za krótko nawet przy idealnej specustawie, a takiej niestety jeszcze nie ma – to widzimy po tym projekcie – dodaje pełnomocnik prezydenta.

III Igrzyska Europejskie mają się odbyć w 2023 roku w Krakowie, Zakopanem, Tarnowie i Krynicy na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. W tym tygodniu województwo śląskie poinformowało, że na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w ramach igrzysk, odbędą się lekkoatletyczne drużynowe mistrzostwa Europy.

Inwestycje oczekiwane przez Kraków, przeprowadzone ze środków rządowych:

- rozbudowa ul. Okulickiego,
- zakup 60 tramwajów typu Lajkonik 2 (w trakcie realizacji),
- budowa węzła komunikacyjnego Opatkowice (w trakcie realizacji),
- budowa Trasy Balickiej,
- dokończenie przebudowy ul. Buszka, czyli w obrębie miasteczka studenckiego, w którym zaplanowana jest wioska igrzysk,
- modernizacja stadionu im. H. Reymana,
- budowa basenu olimpijskiego przy Technikum Łączności przy ul. Monte Cassino,
- budowa toru kajaków klasycznych i strzelnicy OSiR Kolna,
- modernizację obiektów AWF.

News will be here