Kierowcy czekali na ten dzień wiele lat. W piątek otwarcie Igołomskiej

Zdjęcia z 17 listopada fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W piątek 16 grudnia zostanie otwarty ostatni brakujący fragment ul. Igołomskiej. Tym samym kończy się trwająca długie lata przebudowa prawie 8-kilometrowego fragmentu ulicy, na odcinku od Giedroycia do skrzyżowania z Brzeską.

Budowa rozpoczęła się prawie 5,5 roku temu, w kwietniu 2017. Ulicę rozbudowano do dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i zmodernizowano torowisko tramwajowe wraz z pętlą w Pleszowie (zostało oddane w październiku 2018). Razem z wiaduktami i mostami powstały również ścieżki rowerowe i chodniki. W koszcie inwestycji, ponad 280 mln zł, znalazło się także oświetlenie, sygnalizacja, drogi serwisowe i ekrany akustyczne. 

Niekończąca się historia

Prace na odcinku od ul. Giedroycia do Brzeskiej według pierwotnych zapowiedzi miały się zakończyć pod koniec 2019 roku. Po drodze pojawiło się mnóstwo problemów. Zarząd Dróg Miasta Krakowa tłumaczy, że największe utrudnienia związane były przede wszystkim z koniecznością zmian projektowo-wykonawczych, by na długich odcinkach wzmocnić osuwisko gruntu, pozyskiwaniem zgód i decyzji innych podmiotów oraz brakiem dokładnej inwentaryzacji.

– Minęło pięć lat od rozpoczęcia inwestycji, cieszymy się, że wszystkie problemy już za nami, w piątek oddajemy cały rozbudowany fragment dla ruchu. Mamy nadzieję, że wylot z miasta w kierunku Sandomierza będzie teraz komfortowy i bezpieczny – podkreśla Marcin Hanczakowski, dyrektor ZDMK.

W związku z otwarciem odcinka warto zapoznać się ze zmianami w organizacji przystanków, które wejdą w życie 19 grudnia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta