Kopalnia tajemnic – chwila wytchnienia i zdrowia dla każdego

fot. Ryszard Tatomir

Kopalnia Soli w Wieliczce to miejsce kultowe, które od pokoleń przyciąga uwagę podróżników z całego świata. Nic dziwnego - ukryta przed światem, w podziemiach, fascynuje swoim klimatem. Niektórzy nazywają ją Kopalnią Tajemnic, bo nie brakuje tu ciekawych, nietuzinkowych opowieści, które warto poznać. To jednak nie wszystko. W kopalni można znaleźć zarówno chwilę wytchnienia, jak i zobaczyć coś naprawdę unikalnego.

Dlaczego Kopalnia Soli „Wieliczka” jest tak wyjątkowa?

Przede wszystkim, to bezcenny zabytek, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Sama kopalnia jest naprawdę ogromna. Przez ponad 700 lat wybito w Wieliczce 26 szybów oraz wydrążono 9 mln m3 pustek poeksploatacyjnych. Do zwiedzania udostępniono jedynie 2% solnego labiryntu. O każdej porze roku zwiedzający Trasę Turystyczną w Kopalni Soli „Wieliczka” mogą doświadczyć niezwykłej przygody. Zwłaszcza zwiedzanie w sezonie jesienno-zimowym daje frajdę, bo można na chwilę zapomnieć o kiepskiej pogodzie na zewnątrz i zanurzyć się w zupełnie inny świat.

Trasa Turystyczna w Kopalni Soli „Wieliczka” – pomysł na wycieczkę dla całej rodziny

Rafał Stachurski
Rafał Stachurski

To naprawdę niesamowita przygoda. Zwiedzający mają szansę podziwiać zapierające dech w piersiach solankowe jeziora, podziemne komory, „solną” architekturę, która zaciekawia i zdumiewa. Dodatkowo, zwiedzający mogą zapoznać się z dawnymi narzędziami i maszynami górniczymi, które w przeszłości wykorzystywano do wydobywania i transportu soli.

Trasa nadaje się dla osób w każdym wieku. Warto ubrać wygodne buty, bo do przejścia będzie spory kawałek! A co krok, to nowa atrakcja. Oczywiście największy zachwyt wzbudza słynna Kaplica św. Kingi, w której podróżnicy podziwiają wykute w soli prawdziwe dzieła sztuki. Nie mniejsze wrażenie robią kryształowe żyrandole, które nadają pomieszczeniu blask oraz solna posadzka, odbijająca łagodnie ich światło.

Zwiedzając Trasę Turystyczną, przygotujcie się na niezapomniane wrażenia. Ponadto powietrze w kopalni nie zawiera zanieczyszczeń, tak uciążliwych i powszechnych na powierzchni ziemi. Mikroklimat solnych wyrobisk cechuje się wyjątkową czystością bakteriologiczną, wysoką wilgotnością względną powietrza, dużą zawartością chlorku sodu oraz magnezu, manganu i wapnia, wpływających pozytywnie na nasze zdrowie.

Rodzinne Odkrywanie Solilandii – specjalna oferta na zwiedzanie kopalni dla rodzin z dziećmi w wieku 5-8 lat

Wielicka kopalnia w swojej ofercie ma także specjalną trasę zwiedzania dla najmłodszych, pokazującą Wieliczkę od całkowicie innej strony. Przemierzając solne podziemia w towarzystwie przewodnika, dzieci będą rozwiązywać zagadki, które przybliżą im tajemnice baśniowej krainy. Na swojej drodze spotkają Skarbnika, sympatycznego skrzata Soliludka i odkryją tajemnicze ślady smoka solonia. Rodzice mogą także uczestniczyć w zabawie, pomagając swoim pociechom w pokonaniu wszystkich trudności.

W rodzinnym Odkrywaniu Solilandii możecie wziąć udział w soboty i niedziele o godz. 10:40.
Wycieczka odbywa się pod warunkiem zgłoszenia się min. 10 uczestników. Wymagana wcześniejsza rezerwacja pod numerem +48 12 278 73 92 lub +48 12 278 73 72 (pn.-pt. 07:00-15:00) lub adresem programy.dzieci@kopalnia.pl.

Cisza, spokój, oderwanie od świata

Fot. Ryszard Tatomir
Fot. Ryszard Tatomir

Bez wątpienia, żyjemy w biegu, nie jesteśmy w stanie oderwać się od telefonów, jesteśmy narażeni na stres. Współczesny świat jest również bardzo głośny, niełatwo znaleźć miejsce do całkowitego wyciszenia się. Kopalnia Soli „Wieliczka“, ukryta głęboko pod powierzchnią, daje chwilę wytchnienia. Tu wszystko jest tak inne i niecodzienne, że na kilka godzin można całkowicie odciąć się od tego, co na górze i skupić się na chłonięciu niesamowitych widoków. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie na stronę kopalni, gdzie znajdują się również informacje na temat godzin zwiedzania i biletów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kopalnia Soli „Wieliczka“ z uwagi na bezpieczeństwo sanitarne, wdrożyła specjalne metody postępowania. Szczególny nacisk kładziony jest na zachowanie czystości: m.in. dezynfekowanie przedmiotów i miejsc, z którymi mają kontakt zarówno goście, jak i pracownicy; codzienne opylanie i zamgławianie toalet, ciągów komunikacyjnych i tam wentylacyjnych. Przed wejściem do windy w Szybie Daniłowicza wszyscy dezynfekują ręce oraz zasłaniają usta i nos. Pod uwagę brane jest bezpieczeństwo całej załogi oraz odwiedzających dzięki zaostrzonym procedurom sanitarnym. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie wielickiej kopalni.

Zwiedzanie przez cały rok

Dla wszystkich tych, którzy nie lubią zwiedzać w upale, w zimnie, deszczu lub śniegu - dobra wiadomość jest taka, że w Kopalni nic takiego wam nie grozi. Komfortowa temperatura pomiędzy 17-18 stopni Celsjusza jest gwarantowana, możecie więc odpowiednio się przygotować i czerpać z bogactwa tego miejsca.