Krakowskie muzea otworzyły swoje podwoje [ZDJĘCIA]

Dyrektorzy krakowskich muzeów z Aleksandrem Miszalskim fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI

W Muzeum Etnograficznym prezydent Aleksander Miszalski, wraz z dyrektor Moniką Dudek i Jackiem Górskim, prezesem Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich uroczycie zainaugurowali tegoroczną Noc Muzeów.

20. edycja wydarzenia to możliwość wejścia i zwiedzenie ponad 60 placówek i oddziałów muzealnych. Muzea i galerie udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za bilet wstępu w kwocie 5 zł.

– Zaczynamy tradycyjnie – przy opadach deszczu. Życzymy sobie dzisiaj dużej frekwencji odwiedzających. W imieniu wszystkich dyrektorów bardzo dziękuję panu prezydentowi i wydziałowi kultury naszego miasta za to, że razem tworzymy to wydarzenie. Państwo dajecie nam element organizacyjny, który jest dla nas istotny i w związku z tym Noc Muzeów może przebiegać co roku podkreślił dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego.

Aleksander Miszalski w rozmowie z LoveKraków.pl zauważył, że krakowska Noc Muzeów „rozwija się w dobrym kierunku”.  – Chodzi o to, by muzea popularyzować i by jak najwięcej instytucji brało w niej udział. Jestem zawsze za tym, by maksymalnie ułatwiać dostępność, również tę po kątem osób z niepełnosprawnościami. Duża digitalizacja już uatrakcyjnia ofertę muzeów, bo im więcej wirtualizacji, tym przyjemniej się zwiedza – dodał.

Nowy prezydent Krakowa został oprowadzony przez wszystkie wystawy stałe i czasowe w Muzeum Etnograficznym. Polityk nie ukyrwa, że zbiory wywarły na nim ogromne wrażenie.

„Zazwyczaj nie ma czasu”

Z roku na rok Noc Muzeów cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców miasta, ale również turystów, co widać po długich kolejkach do muzeów.

Pani Justyna stara się co roku zwiedzieć tej wyjątkowej nocy muzeum, bo jak przyznaje, na co dzień nie ma czasu. – Najpierw praca, potem powrót do domu i tam masa obowiązków. Ciężko jest się wyrwać. A dziś, kiedy do późna są czynne [muzea-przyp. red.] można spokojnie się wybrać, bez pośpiechu, wiedząc, że jutro jest wolny dzień, mniej bieganiny – tłumaczy.

Dla Huberta, studenta archiwistyki, Noc Muzeów to okazja, by nie tylko poszerzyć swoja wiedzę, ale także, jak mówi „nie za miliony zwiedzać to, co w Krakowie najcenniejsze”.

Muzeum Etnograficzne zaprasza w swoje progi

20. Krakowska Noc Muzeów to święto wszystkich muzealników i tego, czym na co dzień się zajmują: badaniem, dokumentowaniem, opracowywaniem, udostępnianiem zbiorów.

– Tegoroczna noc upływa pod hasłem „Edukacja i badania”. My badamy przede wszystkim teraz historię Ratusza i pokazujemy jego najstarsze wizerunki. Mamy na parterze Ratusza wystawy, portrety z afrykańskiej perspektywy, czyli jak Afrykańczycy widzieli, prezentując w rzeźbie, białych przybyszy- Europejczyków. W Domu Esterki dziś ostatni dzień wystawy „Czas naświetlenia, czas wywoływania, najstarsza fotografia etnograficzna z Małopolski”. To 170 zdjęć do zobaczenia jeszcze tylko dzisiaj, a my czekamy do godziny 1:00, pół godziny wcześniej wpuszczamy ostatnich widzów – podkreśla dyrektor Dudek.

O programie Nocy Muzeów pisaliśmy więcej tutaj:

Portal LoveKraków.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.