Muzeum Wyspiańskiego. Wystawa w budowie, otwarcie w grudniu

Muzeum Wyspiańskiego będzie się mieścić w budynku dawnego Europeum. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W gmachu dawnego Europeum trwa budowa ekspozycji poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu. Otwarcie muzeum artysty jest planowane na 2 grudnia.

Muzeum Narodowe w Krakowie zgromadziło największą kolekcję dzieł Wyspiańskiego – ponad 1100 obiektów. To m.in. malarstwo, rysunki, rzeźby, ryciny, projekty dekoracji, rzemiosło artystyczne i książki.

Trzy piętra, różne wątki

Od grudnia prace artysty będzie można oglądać w gmachu dawnego Europeum. Wystawa w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego obejmie trzy kondygnacje.

– Budowa wystawy już trwa. Powstają trzy poziomy zwiedzania, na których zostaną zaprezentowane książki z biblioteki Wyspiańskiego, prace graficzne czy największe dzieła artysty. W dawnym Europeum powstanie sala biograficzna i magazyn studyjny z jego pracami, który będziemy udostępniać badaczom – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Wystawa na pierwszym piętrze będzie podzielona na trzy główne wątki: „Wawel – dramat królów”, „Apollo – Chrystus” i „Żywioły”.

W najniższej kondygnacji muzeum powstanie miejsce do prezentacji księgozbioru artysty. Odwiedzający będą tu mogli również zapoznać się z utworami literackimi, artykułami, pracami inscenizacyjnymi i listami w formie zdigitalizowanej. Oprócz tego w podziemnej przestrzeni będą wyświetlane telewizyjne realizacje, spektakle i ekranizacje jego dzieł.

–  Wystawa będzie zmieniana co roku, ponieważ ze względów konserwatorskich nie możemy eksponować dzieł Wyspiańskiego non stop. To największy problem w tworzeniu stałej wystawy. Na pewno takie zmiany będziemy wprowadzać na ekspozycji znajdującej się na parterze i pierwszym piętrze. Planujemy, że wystawę będziemy zamykali w styczniu na trzy tygodnie i otwierali już w nowej odsłonie – mówi Andrzej Szczerski.

Design i architektura w Kamienicy Szołayskich

16 grudnia Muzeum Narodowe w Krakowie planuje również otwarcie dwóch stałych wystaw poświęconych architekturze i designowi w Kamienicy Szołayskich. To przedsmak tego, co w przyszłości zobaczymy w budynku dawnego hotelu Cracovia, które ma stać się Muzeum Architektury i Designu.

Na pierwszym piętrze budynku – w oparciu o kolekcję MNK i przy współpracy z polskimi designerami – powstanie stała galeria designu. Natomiast drugie piętro zajmie galeria architektury.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus