„Odważny i unikatowy projekt”. Tak będzie wyglądała stała wystawa w Zbrojowni [WIZUALIZACJE]

Zwycięska koncepcja pracowni JAZ + Architekci fot. mat.prasowe Muzeum Fotografii
Wiemy już, jak będzie wyglądała stała wystawa w zabytkowej Zbrojowni. Muzeum Fotografii rozstrzygnęło konkurs i zaprasza do oglądania wszystkich prac na wystawie plenerowej w ogrodzie przy Strzelnicy.

Muzeum ogłosiło konkurs na aranżację głównej wystawy w marcu 2020 roku. W poniedziałek instytucja rozstrzygnęła konkurs – pierwszą nagrodę w wysokości 15 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymała Pracownia JAZ+ Architekci Żmijewski Jaworski Massé s.c. Drugą nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymał Maciej Siuda (Maciej Siuda Pracownia).

Wystawa w zabytkowym wnętrzu

Wystawa „Co robi zdjęcie?” będzie prezentowana w zabytkowym budynku dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22. Do konkursu wpłynęło 11 prac – od dziś wszystkie projekty można oglądać na plenerowej wystawie w ogrodzie przy Strzelnicy.

– Mieliśmy szczegółowo opisane założenia aranżacyjne tej wystawy. Musi ona idealnie wpisywać się w przestrzeń zabytkowej Zbrojowni. A ta jest wyrazista – tutaj nie urządzamy wystawy w pustych pomieszczeniach. Są tu kolumny, zwieńczone łukami okna, które musimy przysłaniać czy duża klatka schodowa. Z tym wszystkim musiały się zmierzyć biura projektowe biorące udział w konkursie – przyznaje Adrianna Gębala – Pietras, wicedyrektor Muzeum Fotografii i przewodnicząca sądu konkursowego.

„Odważny projekt”

Dodaje, że ważny był również interaktywny wymiar wystawy.

„Projekt zakłada zrealizowanie ekspozycji otwartej na współdziałanie widza oraz stwarzającej warunki do krytycznej refleksji na temat fotografii rozumianej jako szeroko pojęty obraz, który pełni kluczową rolę we współczesnej kulturze wizualnej. Zaproponowane elementy interaktywne wystawy wyróżniają się swoją oryginalnością. Zwłaszcza te stojące na granicy ekspozycji i instalacji. Odważny projekt zakłada jednocześnie równowagę między elementami ekspozycyjnymi oraz prezentowanymi na wystawie muzealiami” – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

– Od początku zakładaliśmy, że wystawę opieramy na naszych zbiorach. Ze względów konserwatorskich będziemy musieli dokonywać zmian, ale moim zdaniem będzie to „atrakcyjny kręgosłup” do pokazywania fotografii i szukanie odpowiedzi na pytanie: „Co robi zdjęcie?” – mówi Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii.

Wystawa zostanie podzielona na kilka tematów. Wśród z nich znajdą się wątki poświęcone m.in. technologicznemu aspektowi fotografii jak i futurystycznej wizji.

Kiedy otwarcie?

Obecnie w zabytkowej Zbrojowni trwają prace budowlane. W głównej siedzibie Muzeum Fotografii powstanie nie tylko stała ekspozycja, ale i biblioteka z czytelnią, księgarnia muzealna czy kawiarnia.

Według planów, prace mają się zakończyć w styczniu 2021 roku, a otwarcie oddziału MuFo dla publiczności ma nastąpić w drugiej połowie 2021 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec