Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla fot. Edyta Dufaj/materiały prasowe KBF
Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Laureatem drugiego Nobla - za rok 2019 - został Austriak Peter Handtke.

10 października, po godzinie 13.00 w sali Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla. Tym samym dołączyła do polskich pisarzy czy pisarek, którzy również otrzymali nagrodę w dziedzinie literatury - Henryka Sienkiewicza (wyróżniony w 1905 roku), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980) i Wisławy Szymborskiej (1996).

Doceniana w literackim świecie

Olga Tokarczuk od dawna była wymieniana wśród kandydatów do nagrody Fundacji Noblowskiej obok takich pisarzy i pisarek, jak Margaret Atwood, Maryse Condé i Haruki Murakami.

W 2018 roku otrzymała The Man Booker International Prize za powieść „Bieguni” (ang. Flights, w przekładzie Jennifer Croft) oraz ponownie znalezła się w finale tej brytyjskiej nagrody w roku 2019 za książkę Prowadź swój pług przez kości umarłych (ang. Drive Your Plow over the Bones of the Dead, w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones).

Tokarczuk została również nominowana do amerykańskich nagród literackich, National Book Award.

Pisarka często była gościem krakowskiego Festiwalu Conrada. W 2018 roku wzięła udział w projekcie muzycznym przygotowanym na potrzeby festiwalu Sacrum Profanum. Podczas ubiegłorocznej edycji odbyła się premiera opery „Ahat ili. Siostra bogów”, do której pisarka napisała libretto na podstawie swojej powieści „Anna In w grobowcach świata”.

Poetka, eseistka, psycholożka

Olga Tokarczuk jest pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką i psycholożką. Jej najważniejsze powieści to Podróż ludzi Księgi (1993), Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009) i Księgi Jakubowe (2014). Jej ostatnim wydawnictwem jest zbiór Opowiadań bizarnych (2018).

Pisarka jest laureatką m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997), Paszportu „Polityki” (1997) i Słoweńskiej Nagrody Literackiej Europy Środkowej – Vilenica (2013). Była pięciokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała dwukrotnie: w 2008 roku za powieść Bieguni i w 2015 za Księgi Jakubowe. Jej Dom dzienny, dom nocny uhonorowano prestiżową nagrodą Brücke Berlin – Preis (2002).

Książki Tokarczuk tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi.

W 2016 roku w oparciu o scenariusz pisarki na podstawie książki Prowadź swój pług przez kości umarłych powstał film w reżyserii Agnieszki Holland Pokot, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie w 2017 roku.

comments powered by Disqus