Przerwane spotkanie z ukraińską pisarką. Musiała interweniować policja [VIDEO]

Ponad sto osób demonstrowało na Rynku Głównym przeciwko ukraińskiej pisarce Oksanie Zabużko, która jutro ma odebrać nagrodę Rady Miasta Krakowa. Do sali MCK weszło ok. 40 osób.

W poniedziałek po południu w Międzynarodowym Centrum Kultury odbywało się spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko. Jutro (22 listopada) ma ona odebrać, podczas sesji otwierającej kongres Open Eyes Economy Summit, Nagrodę im. Stanisława Vincenza. To specjalne wyróżnienie przyznawane przez Radę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowowschodniej.

− Ogromna praca Oksany Zabużko na rzecz uświadamiania światu specyfiki historycznej, kulturowej i egzystencjalnej Ukrainy w szerszym kontekście cywilizacji, historii współczesnej i więzi między narodami, a także jej dorobek literacki w sposób szczególny przybliżający wrażliwość mieszkańców naszego makroregionu sprawiają, że kapituła nagrody niemal jednogłośnie przyjęła jej kandydaturę – mówił Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa i szef kapituły nagrody.

Z przyznaniem nagrody nie zgadzają się środowiska prawicowe. Portal Polonia Christiana opublikował artykuł sugerujący, że Zabużko gloryfikuje wołyńskich ludobójców. – Słynie z relatywizowania historii ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów na Polakach w czasie II wojny światowej (...), wielokrotnie stwierdzała, że relacje z tamtego wydarzenia są zakłamane i zmanipulowane wzorem rosyjskiej propagandy, a sam mord na Wołyniu to „nieistniejąca krzywda”.

W poniedziałek spotkanie pisarki zostało przerwane przez ok. 40 osób, które wtargnęły do pomieszczeń Międzynarodowego Centrum Kultury. Krzyczeli, że przyznanie nagrody to „plucie w twarz Polakom”.

– Prosimy służby porządkowe jednak o pomoc w uspokojeniu tego spotkania – mówił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Musiała interweniować policja oraz straż miejska.