Remont Alej Trzech Wieszczów, Kościuszki, Zwierzynieckiej i mostu Dębnickiego. „To byłby strzał w kolano”

most Dębnicki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W lipcu rozpocznie się modernizacja ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. Równocześnie robotnicy wejdą na most Dębnicki oraz tarczę skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów.

Maksymalnie do końca maja potrwają prace przy remoncie ostatniego odcinka ulicy Królowej Jadwigi. To ważna informacja w kontekście rozpoczęcia dwóch remontów w centrum Krakowa. Jak zapewnia zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, na pewno nie dojdzie do nałożenia się remontów. – Najpierw zakończymy inwestycję na ulicy Królowej Jadwigi, a dopiero później przejdziemy do innych zadań – podkreśla.

W lipcu start remontu

Na początku lipca, po zakończeniu igrzysk europejskich, które potrwają od 21 czerwca do 2 lipca, najprawdopodobniej w jednym czasie rozpoczną się dwie inwestycje. Mowa o remoncie ulicy Kościuszki i Zwierzynieckiej a także mostu Dębnickiego.

W tym pierwszym przypadku urzędnicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa jeszcze w marcu mają otrzymać pozwolenie na budowę, aby pod koniec miesiąca mogli rozpisać przetarg na znalezienie wykonawcy. Firma, która otrzyma zlecenie będzie musiała za ok. 100 mln złotych na odcinku ponad 1,6-kilometra wymienić torowisko, krawężniki, położyć nowe chodniki i nawierzchnie jezdni a także uporządkować zieleń. Po ulicy Kościuszki samochody mają poruszać się wydzielonymi pasami. Natomiast na ulicy Zwierzynieckiej kierowcy aut mają poruszać się – tak jak dotychczas – po torowisku.

Czas na most Dębnicki

To nie koniec zakresu inwestycji. Najtrudniejszym elementem zapewne będzie remont tarczy skrzyżowania dwóch ulic z Alejami Trzech Wieszczów. – Chcemy to skorelować z remontem mostu Dębnickiego, który będzie w połowie zamykany. Myślimy, że tarczę skrzyżowania oraz samą przeprawę przez Wisłę uda nam się zakończyć w październiku – twierdzi Andrzej Kulig. Inwestycje w tym rejonie miasta zapewne mocno dotkną kierowców. Z samego mostu na dobę średnio tylko w jednym kierunku korzysta nawet 34 tysiące samochodów.

Przeprawa nie przejdzie generalnego remontu. Pieniędzy ma starczyć na wymianę izolacji, odcinkowe naprawy betonowych płyt mostu, wymianę balustrad i stalowych barier ochronnych. Pojawią się latarnie, piesi i rowerzyści doczekają się nowych chodników, a kierowcy – porządnej nawierzchni asfaltowej.

Księcia Józefa w innym terminie

W planach urzędników jest również wymiana asfaltu na odcinku ulicy Księcia Józefa od skrzyżowania z ul. Malczewskiego do Przegorzał. Jednak nie będzie to najprawdopodobniej zrealizowane w tym roku. – Chcielibyśmy to zrobić, ale kierowcy zapewne częściej będą wykorzystywać most Zwierzyniecki, więc tymi ruchami doprowadzilibyśmy do katastrofy. A tego nie chcemy zrobić, bo i tak już będzie ciężko się jeździło. To byłby strzał w kolano – zaznacza wiceprezydent.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec Dębniki