W maju zakończy się przebudowa ul. Królowej Jadwigi. Przeszkodzić może jednak Tauron [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W maju zakończy się przebudowa 650-metrowego odcinka ulicy Królowej Jadwigi od ul. Jesionowej do Robla. Mieszkańcy doczekają się również rozpoczęcia remontu ulicy 28 Lipca 1943.

– Najtrudniejsza część przebudowy ulicy Królowej Jadwigi jest już za nami. Gotowe są sieci wodociągowe i kanalizacyjne. System odwodnieniowy został ukończony w 98 procentach, sieć gazowa w 95 procentach, a oświetlenie uliczne w 80 procentach – mówił w czwartek podczas wizytacji placu budowy zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe

Urzędnik dodał, że jednym z największych wyzwań było stworzenie zabezpieczenia przeciwpowodziowego. – Przy każdym większym deszczu mieliśmy tutaj rozlewisko. Dziś spokojnie mogę powiedzieć, że jest to przeszłością. W stu procentach mamy wymienione instalacje deszczowe i sanitarne – podkreślił.

Katarzyna Jachymska, członek zarządu Wodociągów Miasta Krakowa powiedziała, że ich zakres inwestycji zakończył się w zeszły czwartek. – Wcześniej mieliśmy do czynienia ze starą żeliwną siecią wodociągową z 1968 roku. Wykonaliśmy prawie 300 metrów sieci, równocześnie wykonując przyłącza wodociągowe do 35 budynków, co znacząco podnosi bezpieczeństwo mieszkańców tej części Krakowa. Już teraz nie powinny pojawiać się czasowe wyłączenia – stwierdziła. Dodała, że sieć wodociągowa i kanalizacyjna w tym rejonie jest przygotowana pod kątem przyszłego rozwoju.

Przedstawicielka miejskiej spółki podziękowała mieszkańcom Woli Justowskiej. Powiedziała, że bez dobrej współpracy z nimi oraz radą dzielnicy Zwierzyniec inwestycja zapewne nie przebiegałaby tak sprawnie.

Koniec prac w maju

Wodociągi będą też odpowiedzialne za przebudowę ulicy 28 Lipca 1943. We wcześniejszych planach urzędników co prawda pojawia się ten temat, ale pod koniec listopada zeszłego roku szefostwo miejskiej spółki musiało unieważnić przetarg. – Podpisaliśmy już umowę na przebudowę tej bocznej ulicy Królowej Jadwigi. W sumie na tym fragmencie wymienimy 650 metrów sieci wodociągowej oraz wykonamy 40 przyłączy. Inwestycja musi zakończyć się do 30 maja i dołożymy wszelkich starań, aby tak się stało – zaznaczyła Jachymska.

Do końca maja z ulicy Królowej Jadwigi zejdą też robotnicy. – Zostało nam do wykonania to, co nad ziemią, czyli dokończenie podbudowy, ułożenie chodników a także położenie ostatniej warstwy asfaltu. Ten ostatni etap chcemy rozpocząć w kwietniu, aby ulica była gotowa już w maju – informował rzecznik ZDMK Krzysztof Wojdowski.

Problem z Tauronem

Zamierzenia krakowskich urzędników może pokrzyżować państwowa spółka Tauron. – Muszę powiedzieć, że jest to jedna z tych miejskich inwestycji, która ma problem z podłączeniem do instalacji energetycznej. Niestety z Tauronem mamy coraz większe problemy – powiedział Andrzej Kulig. Podał przykład dwóch parków, które dalej nie zostały formalnie odebrane, ponieważ nie mają przyłączy energetycznych. Od końca sierpnia Tauron nie miał czasu, aby zjawić się w parkach na Woli Duchackiej oraz na Kurdwanowie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec