Skok technologiczny przyspieszy obsługę pociągów [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. Julia Ślósarczyk

PKP Polskie Linie Kolejowe SA kończą przygotowania do uruchomienia nowego systemu sterowania ruchem na stacji Kraków Główny.

Idzie nowe

Na chwilę obecną mamy za sobą większość prac związanych z głowicą zachodnią. Teraz zajmujemy się procesem wdrażania zmian, jeżeli chodzi o sterowanie ruchem kolejowym. Dotychczas odpowiedzialne za to były urządzenia przekaźnikowe, teraz przechodzimy na system komputerowy – wyjaśniał Rafał Zahuta, dyrektor projektu PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Nowe rozwiązania zastosowane przez PLK umożliwią większą elastyczność stacji. Jak zapewnia Zahuta, nowa forma obsługi pociągów pozwoli również na mniejszą awaryjność, system ma działać zdecydowanie płynniej. W sumie pociągi będą mogły przejechać przez stację Kraków Główny na 1413 różnych sposobów.

Potrzeba testów

83 rozjazdy, 5 wykolejnic, kilometry kabli, to wszystko trzeba dokładnie sprawdzić, zainstalować w nowych serwerowniach. Ten proces musi potrwać, żeby wszystko działało, jak należy – tłumaczy Piotr Hamarnik z biura prasowego PLK.

Adam Schabowski reprezentujący Krakowskie Zakłady Automatyki uzupełnia, że aby nie zakłócać w jeszcze większym stopniu pracy kolei, przeprowadzanie testów i wdrażanie nowego systemu będzie prowadzone zarówno w dzień, jak i w nocy.

Zmiany w organizacji ruchu pociągów

Instalacja nowego systemu rozpocznie się w nocy z 29 na 30 dzień listopada. Wedle zapowiedzi prace mają zostać zakończone 14 grudnia. Jak zapewniają przedstawiciele PLK, ewentualne wydłużenie procesu wdrażania systemu nie zakłóci działania stacji.

W związku z wprowadzeniem nowoczesnej technologii dojdzie do tymczasowych zmian w rozkładach jazdy. Wynikną one z ograniczonej możliwości obsługi pociągów na stacji Kraków Główny.

Koleje Małopolskie

pociągi SKA1 będą miały skrócone relacje. Składy z Wieliczki dojadą do Krakowa Płaszowa, a pociągi z Kraków Airport tylko do Krakowa Głównego. Na pozostałej części trasy obowiązywać będzie komunikacja zastępcza (tramwaje nr 3 i 50).

– część pociągów SKA2 z Miechowa pojedzie do stacji Kraków Płaszów, przez stację Kraków Olsza z ominięciem stacji Kraków Główny.

– cztery pociągi SKA3 z Tarnowa i jeden z Bochni zakończą kursy na stacji Kraków Olsza, zamiast w Krakowie Głównym.

Przewozy Regionalne

– pociągi kursujące na trasie z Rzeszowa do Katowic i Wodzisławia Śląskiego pojadą objazdem przez stację Kraków Olsza, z pominięciem stacji Kraków Główny.

– niektóre pociągi jadące od strony Trzebinii na odcinku Zabierzów – Kraków Główny obsługiwane będą zastępczą komunikacją autobusową.

PKP Intercity

– zmieniono trasę pociągów Przemyśl – Świnoujście – Przemyśl, które pojadą drogą okrężną od Krakowa do Mysłowic, przez Spytkowice z ominięciem stacji Krzeszowice, Trzebinia i Jaworzno Szczkowa. Na odcinku Kraków – Mysłowice kursować będzie autobus komunikacji zastępczej.

– pociąg nr 3524 do Olsztyna rozpocznie bieg w stacji Kraków Płaszów o godzinie 15:08 i pojedzie drogą okrężną z ominięciem stacji Kraków Główny.

Więcej informacji na temat tymczasowych zmian w rozkładach jazdy oraz na temat samego projektu:

www.krakow-rudzice.pl