Teatry uliczne znów zaczarują krakowian

Festiwal Teatrów Ulicznych - Rynek Podgórski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Radość z odzyskanego podwórka” – pod takim hasłem odbędzie się 36. edycja festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival. Publiczność będzie mogła zobaczyć ponad 140 plenerowych widowisk.

W dniach 6–9 lipca teatr wyjdzie do widzów, ingerując w zastaną tkankę Krakowa i kilku małopolskich miast. Na placach, ulicach i rynkach będzie można zobaczyć spektakle przygotowane przez artystów z najdalszych zakątków świata. Nie zabraknie też rodzimych twórców.

Święto ulicznego teatru

Tegorocznej edycji festiwalu przyświecać będzie hasło „Radość z odzyskanego podwórka”, wyrażające dziecięce poczucie szczęścia z powrotu do normalności.

– Naszym marzeniem jest spowodować, żebyśmy zapomnieli, gdzie jesteśmy. Żebyśmy mogli choć przez chwilę zapomnieć o tym, że był Covid, a teraz niedaleko nas toczy się wojna. Żebyśmy z takim sentymentem zobaczyli, jak można się bawić. Zabawa przecież rozwija, nie jest tylko do zabawy. Możemy sobie powspominać nasze pierwsze miłości, pierwsze fascynacje, pierwsze zabawki – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO i dyrektor artystyczny ULICA Festival.

Na czym polega magia ulicznego teatru? O tym będzie można się przekonać na Rynku Głównym, placu Jana Nowaka–Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej, Rynku Podgórskim, placu przed Starą Synagogą, Małym Rynku, podwórku przy ul. Zamoyskiego 23 czy placu przed Dworkiem Białoprądnickim.

– Wracamy do zapomnianych podwórek, zaułków, do tych miejsc, w których kiedyś my, jako dzieci, bawiliśmy się – podkreśla Jerzy Zoń.

Spektakle zaprezentowane zostaną także w miastach partnerskich: Limanowej, Tarnowie, Niepołomicach oraz Wieliczce.

Z myślą o najmłodszych

W programie znalazło się ponad 140 widowisk teatralnych. Wśród nich nie brakuje prezentacji dla młodych i nieco starszych widzów.

– Nazwaliśmy tę edycję „Radość z odzyskanego podwórka”. Przekłada się to w programie artystycznym na tym, że chcąc wrócić do czasów dzieciństwa, zaprosiliśmy mnóstwo wykonawców, którzy adresują swoje przedstawienia do najmłodszej widowni. Najwybitniejsi lalkarze, marionetkarze, specjaliści od teatru cienia – to wszystko będzie można zobaczyć na Małym Rynku i Rynku Głównym – wyjaśnia Jerzy Zoń.

Jak dodaje, w Krakowie zjawi się ponad 20 zespołów, prezentujących spektakle z myślą o młodszej widowni, m.in. Aguila Claun, Bence Sarkadi Theater of Marionettes, Hugo Miro, Klaun Feliks, Hilarilar Marionetas, Lwowski Teatr Vuala, La Bayka, Teatr Lalki i Aktora w Łomży, Teatr Małych Form czy Teatr Scena 96.

Ponadto na Małym Rynku tradycyjnie rozgości się „Stara zagroda”. Artyści z Teatru Wagabunda zaproszą publiczność do odwiedzenia pełnego atrakcji gospodarstwa sprzed lat.

Historia bez słów

Podczas tegorocznej edycji festiwalu teatrów ulicznych odbędzie się premiera spektaklu „C’est la vie”. Przedstawienie wyróżnia się tym, iż jest bez słów. Wyjątkową historię o życiu reżyser postanowił opowiedzieć za pomocą gestów, tańca, kostiumów, muzyki, choreografii i jeżdżącej na kółkach scenografii.

– Historia dotyczy trzech małżeństw, które spotykają się w jednym miejscu. Jedno pochodzi z lat 20. zeszłego wieku, drugie z lat 60., a trzecie żyje współcześnie. W kostiumach ze swoich epok spotykają się, by w jednym miejscu i jednym czasie przeżyć wspólnie jeden dzień – tłumaczy reżyser sztuki Krzysztof Niedźwiedzki, od ponad 14 lat związany z Teatrem KTO.  – Spektakl dedykuję walczącej Ukrainie – dodaje twórca „C’est la vie”.

Przedstawienie będzie można zobaczyć 7, 8 i 9 lipca o godz. 18:00 na Rynku Podgórskim.

Teatr KTO zaprezentuje również trzy inne tytuły: „Arcadia” i „Peregrinus” w reżyserii Jerzego Zonia oraz zeszłoroczny hit podgórskiego podwórka przy ul. Zamoyskiego, czyli „Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII” w reżyserii Kariny Grabowskiej-Fiałek.

Akrobacje, taniec i performance

W dniach 6–9 lipca na publiczność czekać będzie także sporo teatru tańca i performance’u. Mowa m.in. „Warunkach zabudowy” w wykonaniu Artiego Grabowskiego oraz Zbigniewa Szumskiego, spektaklu „Sztetl” Konińskiego Teatru Tańca czy widowisku „Audibles” węgierskiej grupy Central Europe Dance Theatre.

Nie zabraknie też akrobatów, cyrkowców i żonglerów. Wystąpi m.in. argentyńsko–wenezuelski zespół Fusion Callejera, który da popis akrobacji, cyrku oraz tańca. – To, co ci ludzie robią z muzyką na ulicy jest niewyobrażalne – podkreśla Jerzy Zoń.

Wstęp na wszystkie teatralne pokazy jest wolny. Bezpłatne wejściówki obowiązują na spektakle „Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII”, „Manelle” oraz „360º”. Można je odbierać od 7 lipca w punkcie informacyjnym festiwalu na Rynku Głównym od strony Wieży Ratuszowej.

Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu dostępny TUTAJ.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.