Urbanfarm na balkonach - zostań miejskim farmerem

fot. pixabay.com

Wiosna to najlepszy czas, by rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem. Do tego celu nie potrzeba mieć działki pod Krakowem. Wystarczy balkon.

Akcja Urbanfarm – zostań miejskim farmerem powstała z inicjatywy Fundacji All In. Realizowana jest we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. – Akcja jest wielowymiarowa. Myślę, że w jej toku sami się zaskoczymy, ile pozytywnych skutków ze sobą niesie. Balkonowe ogrody przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, ale mogą być też świetnym pomysłem na kwarantannę – komentuje Michał Sroczyński, pomysłodawca akcji.

– Zawsze marzyłam o tym, by wszystkie balkony w Krakowie były „obsadzone”. Wtedy mielibyśmy takie jedne wielkie, zielone ściany – mówi Bożena Szewczyk-Taranek z ZZM, która wspiera merytorycznie akcję Urban Farm.

Skąd wziął się pomysł?

– Będąc pod wrażeniem obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa i zdając sobie sprawę nie tylko z zagrożenia, ale też i z rosnącego niepokoju, a także negatywnych stanów psychologicznych, postanowiliśmy z ZZM zaproponować taką pozytywną i optymistyczną, ale też ekologiczną akcję Urbanfarm na balkonach – zostań miejskim farmerem – tłumaczy Sroczyński. – Głównie chodzi nam o wsparcie psychiczne w czasie pandemii – dodaje.

Akcja ma obecnie 25 członków, którzy zaczęli zakładać ogródki na balkonach. Na kanale Fundacji na YouTube można znaleźć wiele filmików instruktażowych przygotowanych we współpracy z ZZM.

Fundacja All In pomaga też w inny sposób. Służą pomocą techniczną, wydając doniczki czy nasiona na swojej farmie na Dolnych Młynów. Wszystko odbywa się z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych, jednak członkowie Fundacji proszą, by zgłaszać się do nich tylko w naprawdę awaryjnych przypadkach. Na takie spotkanie należy umówić się wcześniej, ponieważ Fundacja chce uniknąć wizyt zbyt wielu osób.

– Zachęcamy jednak, by pozostać w domu i cieszyć się wiosną na własnym balkonie – podsumowuje Sroczyński.

Ogrody wertykalne na balkonach

– Ogrody wertykalne są bardzo modne, ale też i bardzo drogie, a najprostszym sposobem na ogród wertykalny jest zasadzenie roślin na balkonie – tłumaczy Szewczyk-Taranek. Dodaje też, że takie ogrody mają duży wpływ na poprawę jakości powietrza.

Sroczyński wyjaśnia, że pomysł ogrodów na balkonach ma mieć wydźwięk przede wszystkim edukacyjny. – To taka biologia w praktyce, na żywym organizmie – zauważa Sroczyński.

Kilka wskazówek, jak sadzić

Szewczyk-Taranek tłumaczy, jak należy sadzić rośliny. Przykładowo warzywa nie powinny być sadzone na parterowych balkonach ze względu na bliską obecność jezdni. Najniższe balkony są idealne dla kwiatów, ponieważ to właśnie blisko gruntu żyją pszczoły, bąki, motyle i inne owady zapylające kwiaty.

Wyższe balkony, zwłaszcza te bardzo nasłonecznione, są odpowiednie do urządzenia ogródków warzywnych. Wysiewanie najlepiej rozpocząć po majówce albo nawet po „Zimnej Zośce”, czyli po 15 maja, jednak do tego czasu trzeba już przygotować rozsady na parapecie w domu. Dużo ozdobnych roślin może rosnąć na balkonach już teraz, są to m.in. pierwiosnki, bratki, niezapominajki, stokrotki.

Więcej wskazówek można znaleźć też na stronie ZZM, na której będą regularnie zamieszczane kolejne informacje na temat sadzenia. Można tam już znaleźć instruktaż o wysiewaniu, który przygotowała Szewczyk-Taranek.

– Najmocniej koncentrujemy się na interakcji przez internet. Będziemy na naszych balkonach nagrywać filmiki i dzielić się naszym doświadczeniem przez Facebooka i filmiki publikowane na naszym kanale na YouTube – informuje Sroczyński.

Pomysł na kwarantannę

Akcja Urbanfarm – zostań miejskim farmerem to też na pewno świetny pomysł na spędzenie kwarantanny. Jest to absorbujące zajęcie, podczas którego przebywamy na zewnątrz bez wychodzenia z domu. W dodatku możemy się przyczynić do poprawy jakości powietrza w naszym mieście.

Nasiona można kupić w sklepie podczas zakupów, ponieważ nasiona są dostępne nawet w sklepach spożywczych. Wiele firm prowadzi też sprzedaż nasion przez Internet, więc można je kupić bez wychodzenia z domu.

comments powered by Disqus