W piątek rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym pod patronatem LoveKraków.pl

Jarmark Bożonarodzeniowy na krakowskim rynku co roku przyciąga tłumy fot. Den Didenko

Od 29 listopada do 26 grudnia na Rynku Głównym odbędą się tradycyjne Targi Bożonarodzeniowe.

– Organizowany przez nas Jarmark Bożonarodzeniowy nawiązuje do handlowych tradycji Rynku Głównego i od ponad ćwierćwiecza na stałe wpisał się w pejzaż przedświątecznego Krakowa. Cieszy się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i z zagranicy – mówią organizatorzy z Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz firmy Artim.

Sto stoisk

W ramach tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie kupcy z całej Polski zaprezentują towar w ok. 100 kioskach handlowych i gastronomicznych. Pojawią się także sprzedawcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy zaoferują m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ręcznie wykonane zabawki materiałowe, zapachowe, ceramikę i biżuterię.

Na Jarmarku znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, m.in. karkówka, szaszłyki, golonka, warzywa, kapusta zasmażana, kiełbasa, oscypek. Będzie również miejsce na stoisko z pierogami wg staropolskich receptur m.in. ze śliwką, z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą i suszonymi pomidorami, z mięsem, szpinakiem i serem feta, bobem i boczkiem, z owocami, z serem, a także stoisko serwujące zupy

Tradycyjnie na Jarmarku znajdzie się miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim”. Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast, ciasteczek, będą również churrosy, kołacze oraz kurtosze przygotowywane ze świeżego ciasta drożdżowego, nawijane na drewniany wałek i wypiekane w specjalnym piecu, podawane na słodko z przeróżnymi posypkami, dodatkami i czekoladą.

Miody, pierniki …

Na Jarmarku będą też tradycyjne pierniki, miody. Będzie można znaleźć także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi m.in.: klucz francuski, kombinerki i młotki, kłódki, żelazka, koło zębate, czekoladową podkowę na szczęście, czy też czekoladę na gorąco, naturalną chałwę turecką oraz naturalne słodycze tureckie.

Jak co roku kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, materiałowe maskotki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety.

Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem. Na Jarmarku Bożonarodzeniowym znajdzie się również stoisko, na którym będzie odbywał się pokaz wyrobu świec woskowych.

Imprezy towarzyszące

Tegorocznemu Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu jak zawsze towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych. W sobotę 30 listopada 2019 roku od godziny 9:30 przy estradzie będzie można napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy będzie można wrzucać do mikołajowej skrzynki pocztowej znajdującej się przy estradzie, a następnie po godzinie 12:00 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba.

Na godzinę 11:40 organizatorzy zapraszają na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. O godzinie 12:15 ponownie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. O godzinie 17:15 Prezydent Miasta Krakowa zapali lampki na choince. Uroczystość uświetni występ Magdy Steczkowskiej z Chórem Rodzinnym im. Jana Pawła II, który rozpocznie się o godzinie 16:30. O godzinie 18:30 na scenie rozpocznie się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Fundację Grupy „Adalex”.

Patronami medialnymi tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego są: TVP Kraków, RMF FM, RMF MAXXX, Radiofonia oraz LoveKraków.pl.

comments powered by Disqus