Wiceprezydent Krakowa zapewnia, że stadion Wisły będzie wyremontowany

Tak po remoncie ma wyglądać stadion Wisły

– Jestem przekonany, że do 30 maja przyszłego roku zdążymy i będą widoczne zmiany na stadionie Wisły – mówi dla LoveKraków.pl wiceprezydent Jerzy Muzyk.

W zeszły piątek urzędnicy Zarządu Infrastruktury Sportowej zaplanowali otwarcie ofert w trzech przetargach na modernizację stadionu im. Reymana. Obiekt miał być wyremontowany w związku z Igrzyskami Europejskimi, które rozpoczną się pod koniec czerwca przyszłego roku. Do dwóch przetargów (jeden obejmował głównie modernizację fasady, a drugi – prace modernizacyjne wewnątrz obiektu) nie zgłosiła się żadna firma.

Na realizację trzeciego zadania (remont systemu sterowania ogrzewaniem oraz klimatyzacją, wymianę sieci elektrycznych i teletechnicznych oraz montaż nowych telebimów) zgłosiła się firma Mostostal Warszawa, która za wykonanie prac chciała otrzymać 174 mln złotych. Urzędnicy wycenili, że zadanie nie powinno kosztować więcej niż 35 mln złotych.

ZIS unieważni przetargi

– Nie mam żadnych wątpliwości, że przy tych kwotach unieważnimy przetargi. Jeszcze w tym tygodniu ZIS ogłosi kolejne postępowania, aby jak najszybciej znaleźć wykonawców – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk.

Zapewnia, że urzędnicy „umieją liczyć” i wycena została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi. – Potrafimy wyliczyć koszty związane z pracą na dwie zmiany czy koniecznością wykonywania robót w dni ustawowo wolne od pracy. Dlatego nie przyjmujemy bezkrytycznie ofert, które otrzymaliśmy – podkreśla.

W podobny sposób wypowiada się przedstawicielka ZIS. Anna Rzemieniec mówi, że program funkcjonalno-użytkowy wraz z najważniejszą częścią finansową przygotowywała firma Archetus. Dokumenty zostały dostarczone do urzędu na przełomie czerwca i lipca.

Stadion będzie wyremontowany w maju 2023 r.

Wiceprezydent Jerzy Muzyk zapewnia, że urzędnicy przygotowując teraz przetargi nie będą dokonywać radykalnych zmian w planach remontowych, a mogą pojawić się jedynie drobne korekty.

– Jestem przekonany, że do 30 maja przyszłego roku zdążymy i będą widoczne zmiany na stadionie Wisły. Na pewno pojawi się nowa elewacja – mówi dla LoveKraków.pl wiceprezydent Jerzy Muzyk.

Zapewnił, że miasto nie ma zamiaru wydawać więcej niż 88 mln złotych, z czego ponad 80 mln złotych pochodzi z rządowej dotacji.