Wioska olimpijska ZIO 2022 w Czyżynach?

Gdzie władze Krakowa będą chciały wybudować wioskę olimpijską? Jeśli stolica Małopolski zostanie wybrana jako organizator Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022, to prawdopodobnie na obrzeżach Parku Lotników Polskich zostanie wybudowane osiedle dla sportowców.

Władze Krakowa zaczynają myśleć coraz bardziej konkretnie o projekcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jednym z podstawowych zadań samorządu krakowskiego będzie budowa wioski olimpijskiej. Jeśli stolica Małopolski dostanie szansę organizacji ZIO w 2022 roku, to specjalna strefa zamieszkania dla olimpijczyków będzie zlokalizowana prawdopodobnie tuż obok Parku Lotników Polskich.

Wioska olimpijska w Czyżynach

Udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, że w Urzędzie Miasta Krakowa rozważana jest tylko jedna lokalizacja pod budowę osiedla dla sportowców. Zespół budynków ma pojawić na terenie dzielnicy XIV Czyżyny. Nasze informacje potwierdza przewodniczący „Czternastki”, Wojciech Krzysztonek.

– Faktycznie, jest taka koncepcja, aby wioska została ulokowana w zachodniej części parku – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Wojciech Krzysztonek, szef dzielnicy XIV.  Osiedle miałoby znajdować się w pobliżu ulicy Lema, tuż przed pętlą tramwajową "Wieczysta". Jednym z pojawiających się argumentów, przemawiających za Czyżynami, jest niewielka odległość od Kraków Areny. Hala widowiskowo-sportowa ma być jednym z obiektów olimpijskich.

Myślą, co zrobić

Wojciech Krzysztonek informuje, że nie będzie oporów ze strony dzielnicy, aby zaakceptować budowę wioski olimpijskiej. – Jako dzielnica jesteśmy jak najbardziej pozytywnie nastawieni do propozycji, aby na naszym terenie powstało osiedle dla olimpijczyków – komentuje sprawę szef czyżyńskich radnych.

Urząd Miasta Krakowa nie chce jeszcze wypowiadać się oficjalnie na temat potencjalnej lokalizacji wioski olimpijskiej. Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji stwierdza: – Trudno mi to komentować. Zdaniem urzędnika w tej kwestii powinna wypowiadać się osoba z biura Komitetu Aplikacyjnego Krakowa. – Pomysł nie nabrał jeszcze realnych kształtów – zdradza nam Krzysztonek z dzielnicy XIV.

Co stanie się z budynkami, które zostałyby opuszczone zaraz po zakończeniu igrzysk w 2022 roku? Podobnie jak wzorem innych miast, prawdopodobnie gospodarze Krakowa przekształciliby obiekty w bloki z mieszkaniami komunalnymi.