Zanosi się na dobro. W ten weekend Festiwal Zaczarowanej Piosenki

Przed nami kolejny Festiwal Zaczarowanej Piosenki fot. Paulina Frączek
W ten weekend odbędzie się 14. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko.

Laureaci festiwalu otrzymają statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia, dzięki którym będą mogli doskonalić swoje wokalne umiejętności. Tutaj niepełnosprawność nie jest jednak taryfą ulgową, bo o wszystkim decyduje profesjonalne jury, w którym zasiada m.in. Jacek Cygan, Ewa Błaszczyk czy Krzysztof Globisz. Opiekunem artystycznym uczestników jest Irena Santor.

Wszyscy na scenę

Podczas sobotniego, finałowego koncertu Festiwalu Zaczarowanej Piosenki na Rynku Głównym na jednej scenie wraz z finalistami wystąpią Kuba Badach, Ania Rusowicz, Paulina Przybysz, Czesław Mozil, Olga Szomańska i Krzysztof Kiljański.

– Przekaz osób niepełnosprawnych jest w tych piosenkach zdumiewający. I mówią to kompozytorzy, tekściarze, których utwory są wykonywane na Rynku Głównym. Te osoby nie popisują się piosenkami, tylko wykrzykują swój ból, samotność, swoje życie. Niczego nie udają – mówi Anna Dymna, aktorka, założycielka Fundacji Mimo Wszystko.

Nie z tej ziemi

Podkreśla, że w trakcie festiwalu wydaje się jej, że „jest na zupełnie innej planecie niż na co dzień”.

– Ludzie pomagają sobie, uśmiechają się do siebie. Jeden od drugiego zaraża się życzliwością i w tym roku będzie podobnie – zapewnia Dymna. – Nie patrzy się na osoby na wózkach jak na kosmitów, których trzeba omijać, a normalnych ludzi. Z tej dobrej energii czerpię mnóstwo siły – dodaje.

Finałowy koncert jubileuszowej edycji festiwalu rozpocznie się o godzinie 20.00. Pół godziny wcześniej nastąpi uroczyste otwarcie 16. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”.

Urodziny

W niedzielę o 20.30 rozpocznie się natomiast koncert „Urodziny zaczarowanej piosenki”, uświetniający festiwalowy jubileusz. Wraz z laureatami festiwalu wystąpią m.in. Monika Kuszyńska, Alicja Majewska, Marek Piekarczyk, Jacek Cygan czy Irena Santor.

15 i 16 czerwca na Plantach przy restauracji Zalipianki powstanie również Galeria pod Gołym Niebem z rękodziełem artystycznym, strefą warsztatów i relaksu. Wolontariusze Fundacji Anny Dymnej poprowadzą w niej zbiórkę na potrzeby dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną z ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach. Galeria będzie czynna w godzinach 10.00–19.00.

Przez weekend na krakowskim rynku będzie można również odwiedzić rodzinny namiot. W środku czekać będzie strefa rodzica i dziecka, strefa gier, strefa maluszka pełna zabawek oraz miejsca konkursów i warsztatów dla dzieci. Tuż obok pojawi się integracyjny plac zabaw, a na nim huśtawka dla osoby niepełnosprawnej i pełnosprawnej, piaskownica i leżaki.

15 lat minęło…

– W atmosferze tego festiwalu najbardziej urzekające jest to, że nie wyczuwa się, iż jest to konkurs, w którym biorą udział osoby niepełnosprawne – podkreśla Jacek Cygan, wieloletni juror festiwalowego konkursu.

Przez ostatnie 14 lat do udziału w konkursie wokalnym Festiwalu Zaczarowanej Piosenki nadesłano ponad 4000 zgłoszeń. Statuetki Zaczarowanego Ptaszka otrzymało 80 laureatów i odebrało nagrody o łącznej wartości ponad miliona złotych. Emisje Telewizji Polskiej z poszczególnych edycji zgromadziły łącznie prawie 42-milionową publiczność.

comments powered by Disqus