ZDMK znów zatrzymał dewelopera

fot. Krzysztof Kalinowski

Inwestor, który chciał zbudować dwa bloki mieszkalne przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej na podstawie specustawy, nie otrzymał pozytywnej opinii od ZDMK. Zadecydowały kwestie bezpieczeństwa pieszych.

Na terenie, na którym chce budować przedsiębiorca, stoi dawny budynek po Przedszkolu Samorządowym nr 67 (w 2014 r. siedziba przedszkola została przeniesiona do budynku przy ul. Skwerowej 3). Nowy projekt zakłada jego wyburzenie i postawienie dwóch budynków.

Mniejszy blok ma mieć do trzech kondygnacji, większy – od trzech do pięciu. Inwestor zakłada, że w sumie znajdą się tam maksymalnie 73 mieszkania. Do tego ma powstać garaż podziemny z 88 miejscami i układ komunikacyjny. Inwestor wskazał, że spodziewany dobowy ruch kołowy ma wynosić  ok. 180 pojazdów na dobę.

Problemem są drogi

Ul. Obrońców Poczty Gdańskiej to boczna droga na Starych Dębnikach. Działka, na której chce budować deweloper, jest z dwóch stron połączona z drogą. Inwestycja zakłada ich przebudowę, z tym że jeden ze zjazdów będzie przeznaczony dla służb technicznych.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa przeanalizował te plany i negatywnie zaopiniował wniosek. Urzędnicy podkreślają, że przyszli mieszkańcy bloków wygenerują zwiększony ruch samochodowy i pieszy w tej okolicy. Zdaniem ZDMK inwestor nie wskazał rozwiązań dla obsługi niechronionych uczestników ruchu.

– Zatem należy uznać, że piesi będą sprowadzani bezpośrednio na jezdnię ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej, co jest sytuacją nieuprawnioną i niebezpieczną – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Z uwagi na brak uzgodnienia inwestycji przez ZDMK, prezydent miasta wniósł projekt uchwały w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji mieszkaniowej. W poniedziałek sprawą zajmą się radni z komisji planowania przestrzennego Rady Miasta Krakowa.

„Lex deweloper”

Przypomnijmy, że inwestorzy, którzy chcą budować na terenach, gdzie dana działka jest przeznaczona np. pod usługi kultury i oświaty, jak w tym przypadku, muszą przejść przez specjalną procedurę i spełnić liczne warunki zapisane w ustawie oraz w lokalnych standardach urbanistycznych. Deweloperowi są również potrzebne zgody szeregu instytucji miejskich. Dalej odmową bądź zgodą ustalenia lokalizacji mieszkaniowej zajmują się radni, którzy mogą ją przyjąć lub odrzucić. Deweloperowi przysługuje możliwość zaskarżenia negatywnej dla niego uchwały do sądu administracyjnego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki