Złocień. Budowa szkoły pomoże w przebudowie drogi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto przygotowuje się do budowy nowej szkoły na os. Złocień. Przy tej okazji przebudowana ma zostać ul. Agatowa.

O budowę szkoły na Złocieniu mieszkańcy walczyli od lat. Pod koniec ubiegłego roku miasto stało się formalnie właścicielem działek pozyskanych od Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bieżanowie. W lipcu ogłoszony został przetarg na budowę.

Budowa szkoły przyspieszy też inną bardzo oczekiwaną inwestycję. Miasto chce, by w najbliższym czasie ulica Agatowa – do niedawna jedyny dostępny dojazd do osiedla – zyskała nową nawierzchnię i chodniki po obydwu stronach. Chodzi o środkowy fragment, który nie został przebudowany podczas prowadzonych wcześniej prac. To łącznie ok. 260-metrowy odcinek.

ZRID do czerwca

Jak tłumaczy nam Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego urzędu miasta, przebudowa ok. 260-metrowego odcinka ulicy jest potrzebna do zapewnienia obsługi komunikacyjnej nowej szkoły. Miejskie Centrum Obsługi Oświaty ma przygotować decyzję zezwalającą na realizację inwestycji oraz całą dokumentację projektowo-kosztorysową. Dokumenty mają być gotowe do połowy grudnia, a ostateczna decyzja ZRID nie później niż do końca czerwca przyszłego roku. Realizacją zajmie się później Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Co się zmieni?

Największą zmianą będą oczywiście chodniki. Wraz z fragmentami zbudowanymi wcześniej, mają powstać dwa spójne ciągi po obydwu stronach jezdni, od ul. Półłanki do ul. Domagały. Po stronie szkoły chodnik będzie miał trzy metry szerokości, a po przeciwnej – dwa metry.

Bezpośrednio przy wejściu do szkoły powstanie przejście dla pieszych z trzymetrową wyspą azylu na środku. Ok. 140 m dalej, a więc blisko skrzyżowania z bocznym odcinkiem ul. Agatowej, powstanie drugie przejście, już bez wyspy.

Na całej długości jezdnia ulicy Agatowej będzie mieć przynajmniej 6,5 m szerokości. Szczegółowa mapa jest dostępna na stronie Zarządu Transportu Publicznego.

Przed otwarciem szkoły

Na razie nie ma jeszcze gwarancji, że remont ulicy stanie się faktem. Musi on najpierw zostać ujęty w przyszłorocznym budżecie. Miasto najwyraźniej jednak nie chce zwlekać z realizacją. – Planowana rozbudowa ulicy powinna zakończyć się w 2022 r., a więc przed wybudowaniem zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Agatowej, co ma się stać w 2023 roku – informuje Małgorzata Tabaszewska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim