Zwycięzcy Eurowizji i polskie gwiazdy wystąpią na otwarcie i zamknięcie igrzysk europejskich

fot. prasowe materiały

24 maja w południe do sprzedaży trafiły bilety na ceremonie otwarcia i zamknięcia III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Organizatorzy poinformowali też, jakie muzyczne gwiazdy wystąpią 21 czerwca i 2 lipca na stadionie Wisły.

Wydarzenia rozpoczną się pierwszego i ostatniego dnia igrzysk o godzinie 20:30 i potrwają  dwie i pół godziny. Ważnym elementem ceremonii będzie oprawa muzyczna, o którą zadbają zakontraktowani artyści.

Kto wystąpi na otwarcie i zamknięcie igrzysk europejskich?

W środę 21 czerwca na scenie wystąpi ukraiński zespół hip-hopowy Kalush, zwycięzca Eurowizji w 2022 roku. Zaprezentują się także polscy artyści młodego pokolenia: Tribbs i Roxana Węgiel. Tribbs napisał muzykę i był gościem specjalnym tegorocznej edycji konkursu, a Węgiel w 2018 roku wygrała Eurowizję dla dzieci. Organizatorzy zaplanowali też występy artystyczne z udziałem grup tanecznych i efekty specjalne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

2 lipca, na zakończenie igrzysk, wystąpią m.in. Viki Gabor, Sarah James i DJ Gromee. „Kibice mogą liczyć na bogatą oprawę choreograficzną oraz przedstawienie, które na długo pozostanie w naszych wspomnieniach” – zapowiedziała spółka Igrzyska Europejskie 2023.

Udział w ceremonii otwarcia to koszt od 50 do 120 zł, a w ceremonii zamknięcia od 30 do 100 zł (nie ma biletów ulgowych). Wejściówki można kupować na stronie www.european-games.org.

O organizację ceremonii rywalizowały dwa podmioty, które w przetargu złożyły oferty na niemal 44 mln zł i 23 mln zł. Organizatorzy wybrali tańszą opcję i zlecili przygotowania Fundacji Instytut Promocji Kultury Polskiej z Krakowa. 

Przemarsz reprezentacji

Punktem kulminacyjnym dnia otwarcia będzie zapalenie znicza z ogniem pokoju, który do Krakowa dotarł sztafetą z Rzymu i przez ostatni miesiąc krążył po Polsce. Kiedy ogień rozświetli znicz Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 zostaną oficjalnie otwarte. Organizatorzy jeszcze nie zdradzają, kto będzie mistrzem ceremonii. Zapowiadają, że wszyscy będą zaskoczeni.

Wzorem igrzysk olimpijskich na stadionie Wisły przy ulicy Reymonta w blasku świateł zobaczymy w przemarszu przedstawicieli wszystkich 48 reprezentacji europejskich krajów, które wezmą udział w zawodach. Sportowcy prowadzeni przez chorążych będą prezentowali się w narodowych barwach, w specjalnie przygotowanych na tę okoliczność strojach.

W igrzyskach weźmie udział siedem tysięcy sportowców, którzy powalczą w 29 dyscyplinach. W Krakowie i Małopolsce, a także w Chorzowie, Wrocławiu, Rzeszowie i Bielsku-Białej do zdobycia będzie ponad 250 kompletów medali, a w znaczącej części dyscyplin także bezpośrednie lub pośrednie kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony