Bajkowe opowieści na scenie NCK. Będzie można spotkać Koziołka Matołka i Królową Śniegu

„Koziołek Matołek”, Teatr Lalki i Aktora w Łomży fot. Festiwal Teatrów dla Dzieci/NCK

10 lutego w Nowohuckim Centrum Kultury rozpocznie się Festiwal Teatrów dla Dzieci. Tegoroczna odsłona wydarzenia upłynie pod znakiem bohaterów literackich. W programie spektakle, warsztaty i wystawy.

Jak co roku, w czasie ferii zimowych, Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na Festiwal Teatrów dla Dzieci. Celem wydarzenia jest nie tylko popularyzacja sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży, ale także kształcenie kultury teatralnej i wyrabianie nawyków obcowania ze sztuką.

Tegoroczną edycję zadedykujemy klasyce literatury. Festiwal otwiera spektakl o Koziołku Matołku z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Scenę NCK odwiedzą również: Królowa Śniegu, Brzydkie Kaczątko, Miś Uszatek i Pan Twardowski. Wraz z Alicją trafimy do Krainy Czarów, a z Dorotką i jej przyjaciółmi przemierzymy Krainę Oz – zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Bajkowe opowieści z całej Polski

Podczas 15. festiwalowych dni, na trzech scenach, dzieci zobaczą kilkanaście spektakli z teatrów z całej Polski. Pojawią się m.in. aktorzy z Łomży, Częstochowy, Łodzi, Torunia, Wałbrzycha, Kielc, Lublina, Bielska-Białej czy Warszawy.

Wśród teatralnych propozycji nie zabraknie oczywiście spektakli dla naj-najów. To przedstawienia skierowane do dzieci już od 6. miesiąca życia. Poprzez kontakt z aktorami, lalkami, muzyką i scenografią najmłodsi widzowie będą mogli poznać wielowymiarowość sztuki teatralnej.

W programie takie spektakle jak „Koziołek Matołek” Teatru Lalki i Aktora w Łomży, „Wielka zagadka Misia Uszatka” Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla z Łodzi, „Pan Twardowski” Teatru Figurki z Krakowa, „Brzydkie Kaczątko” Teatru Lalek Guliwer z Warszawy czy „Królowa Śniegu” Teatru Andersena z Lublina.

Uczestnicy festiwalu będą mogli także wziąć udział w tematycznych warsztatach plastycznych czy rękodzielniczych. W programie także zajęcia dotyczące ceramiki „Koziołek Matołek”, rysunku i malarstwa „Zaczarowana Kraina Oz” oraz „Rodzinne cieniowanki”, czyli warsztat teatru cieni.

Podróż do Pacanowa

Teatralne święto dla najmłodszych w Nowohuckim Centrum Kultury wzbogacą dwie wystawy. Pierwsza „Światy Innocentiego” to prezentacja ilustracji z książek „Pinokio”, „Kopciuszek” i „Wyspa Skarbów” włoskiego ilustratora Roberta Innocentiego. Ekspozycję będzie można zobaczyć w dniach 10-25 lutego w Szarej Galerii Centrum.

Drugą propozycję stanowi interdyscyplinarna wystawa „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem” warszawskiego Muzeum Karykatury. – Wystawa jest grą w formie drogi do Pacanowa, a zwiedzający dostają zadania do wykonania – muszą się przeciskać, przeskakiwać, zjeżdżać, czołgać, wyciągać, przyczepiać i wspinać – wyjaśniają organizatorzy.

Wystawa adresowana jest do dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Poprzez wykorzystanie w przestrzeni muzeum oryginalnych kadrów i rysunków z przedwojennych wydań „Przygód Koziołka Matołka”, dzieci mogą dokładnie poznać historię kultowego bohatera.

Ekspozycja prezentowana będzie od 11 do 25 lutego w Białej Galerii Centrum. Wstęp na obydwie wystawy wolny.

News will be here