Krótko

Bilety miesięczne podrożeją. Zmiany już od sierpnia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przyjęta w kwietniu ubiegłego roku uchwała dotycząca cen biletów na komunikację miejską zakładała kolejne zmiany od 1 sierpnia 2024 roku. Jak ma wyglądać nowy cennik?

Rada miasta przyjęła uchwałę dotyczącą taryfy biletowej w kwietniu ubiegłego roku, jeszcze w ubiegłej kadencji. To wówczas zdecydowano m.in. o wprowadzeniu biletu metropolitalnego.

Wśród zapisów uchwały znajdują się również i takie, które mają wejść w życie od 1 sierpnia 2024 roku. Najistotniejszą zmianą jest wzrost ceny najpopularniejszego biletu miesięcznego mieszkańca z 80 do 90 zł. Analogicznie cena biletu ulgowego ma wzrosnąć o 5 zł, z 40 do 45.

Cena biletu na jedną linię według zapisów uchwały ma wzrosnąć z 54 do 64 zł, a półrocznego z 420 do 470 zł. Proporcjonalnie ceny biletów ulgowych wynosiłyby w takich przypadkach 32 zł oraz 235 zł.

Bilet półroczny (zarówno w wersji kupowanej za jednym razem, jak i w wersji elektronicznej 5+1, w ramach której część opłaty jest pobierana co miesiąc) pozostanie najbardziej opłacalną formą korzystania z komunikacji miejskiej. W przeliczeniu na miesiąc mieszkaniec po podwyżce zapłaciłby nieco ponad 78 zł, a więc wciąż mniej niż obecna cena biletu miesięcznego.