Deweloper nie musi budować dodatkowego pasa ruchu

Przebudowa ulicy Wielickiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miejscy urzędnicy zdecydowali, że deweloper budujący bloki przy ulicy Wielickiej nie musi teraz wykonać m.in. dodatkowego skrętu w prawo w ul. Malborską, po remoncie może zamontować skorodowane stare barierki, ominie go także budowa wiaty przystankowej.

Jeszcze w czerwcu zeszłego roku urzędnicy ówczesnego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu chwalili się, że skrzyżowanie ulicy Wielickiej z Malborską będzie gruntowanie przebudowane. Wyliczali m.in. budowę dodatkowego pasa służącego do skrętu w ulicę Malborską, znaczne poszerzenie przystanku tramwajowego Kabel w kierunku Kurdwanowa, nową nawierzchnię jezdni i chodników. Prace miały potrwać do końca września.

Zima zła

Obietnica czasowa nie została dotrzymana przez wykonawcę inwestycji. Zamiast czterech miesięcy pasażerowie komunikacji miejskiej oraz kierowcy samochodów dziewiąty miesiąc oczekują na zakończenie prac. – Na opóźnienia wpływ mogła mieć zima – mówi Magdalena Wasiak z biura prasowego Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Urzędnicy ZDMK spowodowali, że firma deweloperska nie musiała wykonywać wcześniej zaplanowanych prac. – Inwestycja w wersji pierwotnej będzie realizowana w późniejszym czasie. Aneks do umowy nie określa konkretnej daty. Natomiast zadania w nim ujęte będą zrealizowane po zakończeniu przez inwestora całej budowy. Przewidywany okres ukończenia prac to co najmniej dwa lata – wyjaśnia Magdalena Wasiak. Na budowę pasa do skrętu w prawo z ulicy Wielickiej kierowcy będą musieli poczekać minimum do 2021 roku.

Przystanek bez wiaty, ale ze starymi barierkami

Teraz deweloper, dzięki przychylnemu oku urzędników, musiał przebudować jedynie peron tramwajowy przystanku Kabel w kierunku Kurdwanowa. Z 1,5 metra szerokości piesi zyskali niespełna dodatkowy metr.

Dyrekcja ZDMK zdecydowała także, że deweloper po położeniu nowego chodnika nie będzie musiał wymieniać starych, skorodowanych barierek, tylko ponownie je zamontuje. – Barierki zostaną odnowione, ale w późniejszym terminie i przez innego inwestora. Inwestor, który obecnie realizuje prace przy przystanku Kabel, nie ma tego w zakresie swoich prac – mówi Wasiak.

Czy przy okazji przebudowy przystanku pojawi się wiata dla pasażerów komunikacji miejskiej? Magdalena Wasiak z ZDMK przyznaje wprost, że taki element nie był uwzględniony w projekcie. Przyznaje, że urzędnicy Zarządu Transportu Publicznego oraz Zarządu Dróg Miasta Krakowa teraz podjęli rozmowy celem zbudowania wiaty.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus