Dokąd polecimy na wakacje? Polacy preferują te trzy kraje

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Blisko 65% Polaków zdecydowało się na spędzenie wakacji w Turcji, Grecji albo w Egipcie. Do tych krajów można polecieć również z krakowskiego lotniska.

Portal Wakacje.pl przeanalizował wybory wakacyjne Polaków, którzy wykupili wczasy do połowy maja. Największą popularnością cieszą się praktycznie te same kraje, które były wybierane w zeszłym roku. W pierwszej 10. zaszły jednak nieznaczne zmiany i przesunięcia na pozycjach, na pewno zabrakło Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

65% osób, które wykupiły wakacje, spędzi na nich około tygodnia. Jedna czwarta wyjazdów potrwa dłużej niż siedem dni, ale zarazem krócej niż 14. Prawie wszyscy, którzy wybrali zorganizowany wypoczynek dotrą na miejsce samolotem, 85% turystów wybrało opcję all inclusive.

Jeśli chodzi o Turcję, to najpopularniejszym miejscem jest Riwiera Turecka Morza Śródziemnego, w Egipcie – Hurghada wraz z okolicznymi kurortami, a w Grecji – Kreta.

Do najpopularniejszych krajów dolecimy z Krakowa. W zasadzie nie ma lotniska, które nie obsługiwałoby tych kierunków. – Biura podróży poszerzają ofertę, wiedząc, że Polacy szukają ofert wylotów z tych miejsc, które są najbliżej miejsca zamieszkania. Tak myśli blisko 50% klientów biur – stwierdza Agata Biernat z Wakacje.pl.

Z Krakowa najpopularniejsze kierunki, oprócz wcześniej wspomnianej pierwszej trójki, to Bułgaria, Hiszpania, Maroko, Malta czy ZEA.

Wysoki sezon i 20% podwyżka

Zdecydowana większość zdecydowała się wykupić podróż z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. – Ma to swoje plusy, ponieważ dzięki temu można dłużej żyć wakacjami i cieszyć się z nich – mówi Agata Biernat z Wakacje.pl. Połowa wszystkich wyjazdów do tej pory została wykupiona na lipiec i sierpień. 33% osób wybrało terminy czerwcowe i wrześniowe.

Pytanie, ile to wszystko kosztuje. Okazuje się, że w zależności od kierunku i innych zmiennych, średnia cena dla pary kształtuje się na poziomie od 7 tys. (Tunezja) do 8,2 tys. złotych (Hiszpania). Średnia wartość rezerwacji czteroosobowej rodziny to już koszt rzędu między 10 tys. (Bułgaria) a 14,5 tys. zł (Grecja).

– Z danych biur podróży i hoteli wynika, że w porównaniu z poprzednim rokiem ceny wzrosły o ok. 20% – mówi Marzena Buczkowska-German, ekspertka ds. komunikacji zewnętrznej w Wakacje.pl.