Ekologiczne budki lęgowe i karmniki trafią do mieszkańców Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Walentynki, 14 lutego o godz. 12.00 na placu Wszystkich Świętych przedstawiciele MPO Kraków i Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka rozdadzą mieszkańcom Krakowa 1 tys. budek i karmników. Akcja jest częścią miejskiej kampanii „Kraków w dobrym klimacie”.

W ciągu kilku lat współpracy MPO Kraków i Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka w Krakowie zawisło blisko 16 tys. budek lęgowych.

Współpraca wpisuje się w wytyczne i ustalenia dotyczące gospodarki odpadami. Chodzi o maksymalne, powtórne wykorzystanie wszelkich możliwych odpadów i surowców z nich pochodzących.

MPO Kraków odbiera od krakowian odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Część z nich mieszkańcy przywożą samodzielnie do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krzemienieckiej 40.

Budki z mebli

Firmy i przedsiębiorcy pozbywają się tam palet po przewożonych towarach czy innych odpadów, w tym również drewnianych. Tak pozyskane drewno i elementy pochodzące z drewna mogą być wykorzystane na różne sposoby.

Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) jest mielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe.

Z części robione budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania (drobne części, pył), staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowaniach.

 

 

 

comments powered by Disqus