Igrzyska Europejskie. Tor do kajakarstwa górskiego po przebudowie będzie zadaszony [WIZUALIZACJE]

fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił trzy przetargi w trybie zaprojektuj i wykonaj na inwestycje związane z III Igrzyskami Europejskimi. Wszystkie dotyczą kolejnych etapów modernizacji toru OSiR Kolna.

Przebudowa zakłada wybudowanie nowego koryta toru od punktu ujścia aż do jego początku, łącznie z basenem startowym. Nowe koryto ma przebiegać po śladzie istniejącego i mieć stałą szerokość wewnętrzną 11 metrów. Różnica poziomów toru zostanie zwiększona z około czterech do sześciu metrów. Dużą i ważną zmianą będzie zadaszenie obiektu (wysokość konstrukcji 12 m) na całej długości i szerokości (400 m na 47 m), dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z niego przez cały rok.

„Konstrukcja przekrycia może być rozbierana w przypadku zagrożenia bardzo wysoką wodą. Składa się ona z klejonych dźwigarów drewnianych opartych na żelbetowych stałych słupach w module co pięć metrów. Powłoka przykrycia wykonana jest z dwóch warstw półprzeźroczystej folii, pomiędzy którymi dmuchane jest powietrze. Pozwala to utrzymać jego sztywność, poprawić parametry termiczne wnętrza i zapewnić jednostajne rozproszone światło dzienne. Hala taka może posiadać ogrzewanie oraz wentylację” – czytamy w dokumentacji przetargowej.

Drugie źródło pozyskiwania wody

Woda, oprócz z dotychczasowego kanału dolotowego do elektrowni, będzie również pozyskiwana grawitacyjnie z górnego poziomu stopnia Kościuszko i pompowo z dolnego poziomu koryta Wisły. To drugie ujęcie dla czterech pomp będzie używane jedynie awaryjnie, gdy pobór wody z kanału dolotowego do elektrowni nie będzie możliwy. Takie uniezależnienie się od sytuacji hydrologicznej na Wiśle przy pracującej elektrowni jest podstawą do pewności rozgrywania zawodów klasy międzynarodowej.

Na modernizację toru do kajakarstwa górskiego i budowę nowego do kajaków klasycznych Kraków otrzymał 58,5 mln zł dotacji z ministerstwa sportu. IE odbędą się między 21 czerwca a 2 lipca 2023 roku.
 


News will be here