Językowe potyczki i zdobycie władzy. Cztery dni z Festiwalem Miłosza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Zdobycie władzy. Pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Festiwal Miłosza, który potrwa od 6 do 9 czerwca.

W Krakowie przez najbliższe dni będzie biło poetyckie serce Polski. Podczas ósmej edycji Festiwalu Miłosza czeka nas ponad 50 spotkań w ramach głównego pasma, 4 koncerty i pasmo Off.

W wydarzeniu weźmie udział prawie 100 gości, m.in. Simon Armitage, Svetlana Carstean, Kholoud Charaf, Saleh Diab, Ewa Lipska, Uta Przyboś czy Magdalena Kicińska.

Tym razem festiwalowym centrum będzie siedziba Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej 1. Na pobliskim placu Szczepańskim powstanie specjalna strefa, w której będzie można nie tylko odpocząć, ale i poczytać. „Zdobywać władzę” będzie można również w innych miejscach Krakowa, m.in. w Alchemii, Ice Kraków, Bunkrze Sztuki, Kawiarni Literackiej czy Pałacu Krzysztofory.

– Oprócz poetów i poetek do Krakowa przyjeżdżają również tłumacze, krytycy literaccy, blogerzy, wydawcy. Wszyscy, którzy wspierają ten poetycki ogród – zaznacza Olga Brzezińska, prezes fundacji Miasto Literatury.

Zdobycie władzy

– Tegoroczne hasło festiwalu leżało na ulicy. Żyjemy w – na pozór – bardzo poetyckich czasach. Metafory przechodzą w strefę faktów, a porównania są coraz groźniejsze. „Zdobycie władzy” to pierwsza książka Czesława Miłosza, której nie lubił – tłumaczy Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. – Powieść ta traktuje o instalowaniu się stalinizmu w Polsce, ale i w głowach. Nas interesuje współczesna władza – ale nie konkretny jej ośrodek w Polsce – i jej język. Porozmawiamy też o naszej podatności na nią. Obecnie w przestrzeni toczy się taka potyczka na język, wyobraźnię i różne opowieści  – dodaje Siwczyk.

Co w programie?

Festiwal Miłosza rozpocznie się 6 czerwca w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. W programie wykład „Rozpacz i łaska”, który wygłosi wybitny litewski poeta Tomas Venclova. Następnie odbędzie się debata zatytułowana „Vita Activa’19”, w której udział biorą Tadeusz Sławek, Karolina Wigury i Krzysztof Czyżewski.

Dzień później w Starym Teatrze odbędzie się koncert jazzowego trio Michała Górczyńskiego poświęcony twórczości Williama Blake’a. Dzień później, w sobotni wieczór, 8 czerwca, w murach Barbakanu zagra Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w towarzystwie uznanego saksofonisty awangardowego jazzu, Mikołaja Trzaski.

W ramach festiwalu wystąpi również duet Siksa. Koncert zaplanowano na piątek, 7 czerwca, w klubie Alchemia. Poprzedzi go rozmowa o głośnej, wykrzyczanej poezji. Następnie, ok. 21.00 – również w Alchemii – zagra ukraińsko-niemiecki duet Landschaft.

W programie również warsztaty przekładowe, spotkania autorskie, spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej czy Krakowski Kiermasz Książki.

Jak co roku, na zakończenie festiwalu poznamy laureatkę lub laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, przyznawanej za tom poetycki wydany w 2018 roku. Uroczysta gala odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca, w Ice Kraków.

Szczegółowy program dostępny na stronie www.miloszfestival.pl.