Kamienica Szołayskich stała się galerią designu i architektury [ZDJĘCIA]

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Najważniejsze dzieła polskich projektantów i architektów, przedmioty codziennego użytku i najciekawsze budynki w Polsce. W Kamienicy Szołayskich powstały dwie stałe galerie – designu i architektury.

Od 17 grudnia widzowie mogą odwiedzać nowe ekspozycje w Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim. W oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie powstały dwie stałe galerie – „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” i „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku”.

Nim zostanie otwarta „Cracovia”

Wystawy prezentują osiągnięcia polskich twórców w dziedzinie designu i architektury ostatnich 120 lat.

– Wystawy są zapowiedzią tego, co zobaczymy w hotelu Cracovia. Według planów ma on zostać otwarty w 2026 roku. Design i architektura nie miały do tej pory stałej prezentacji w Muzeum Narodowym, a otwarcie wystaw w Kamienicy Szołayskich to początek zmian w tej kwestii – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na ekspozycjach zostaną zaprezentowane przedmioty użytkowe, makiety architektoniczne, projekty i materiały archiwalne.

Design

Kluczowe osiągnięcia polskiego designu można oglądać na pierwszym piętrze oddziału MNK. W przestrzeni wystawy znalazły się przedmioty codziennego użytku i dzieła polskich projektantów.

To łącznie 350 obiektów, wśród których znalazły się m.in. fotel z barwnym kilimem w stylu zakopiańskim będący wariantem projektu Stanisława Witkiewicza z 1902 roku, kredens i towarzyszące mu krzesła według projektu Ludwika Pugeta oraz jedyne zachowane meble z mieszkania Zofii i Tadeusza Żeleńskich wykonane według projektów Stanisława Wyspiańskiego.

W salach poświęconych designowi z czasów PRL znalazły się m.in. słynna meblościanka, pocztówki dźwiękowe, ceramika z Ćmielowa, fajanse z Włocławka, szkła Zbigniewa Horbowego i aparat fotograficzny Alfa.

Ostatnie sale prezentują polskie wzornictwo po 1989 roku. Na wystawie pojawiły się m.in. stołki „Ribbon” Jana Lutyka i „Plopp” Oskara Zięty, szkło z zestawu „Na palec” Agnieszki Bar, a także zabawki z serii „Poor Design” Bartosza Muchy.

Nie zabrakło projektów dla miasta i przestrzeni publicznej, modelu pociągu firmy PESA czy roweru miejskiego, koszulki firmy „Pan tu nie stał” i gry komputerowej This War of Mine autorstwa 11 bit studios.

Ważnym wątkiem są moda i sztuka plakatu. W sali poświęconej plakatowi, można zobaczyć prace Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana i Warsztatów Krakowskich, a także przykłady plakatu awangardowego i konstruktywistycznego, dzieła polskiej szkoły plakatu oraz przykłady po 1989 roku.

Pierwsza odsłona sali z modą to dwanaście kreacji kobiecych z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie - kreacje wizytowe i balowe z towarzyszącymi akcesoriami modowymi – torebkami, broszkami, kapeluszami.

Architektura

Na drugim piętrze powstała galeria poświęcona historii i współczesności polskiej architektury.

Ekspozycja jest podzielona na sześć sekcji: Kompozycja, Natura, Technologia, Manifest, Czas i przestrzeń oraz Koszty.

Pełnią one funkcję drogowskazów dla publiczności w wędrówce przez dzieje architektury polskiej.

Na wystawie prezentowane są makiety, fotografie i materiały multimedialne ukazujące ważne realizacje architektoniczne.

Wystawa przedstawia zagadnienia takie jak mieszkalnictwo, przestrzenie wspólne, odpowiedzialność społeczna architektury czy nowe rozwiązania urbanistyczne.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto