KAS: Lobbyści chcą zniesienia zakazu palenia węglem w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sejmik małopolski będzie się dziś zajmował Programem Ochrony Powietrza. Działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego przestrzegają, że lobbyści chcą m.in. zmiękczenia uchwały antysmogowej dla województwa i zniesienia zakazu używania paliw stałych w Krakowie.

Jak przekonuje Anna Dworakowska z KAS, dziś jest ważny dzień dla małopolskiego powietrza, a tym samym dla nas wszystkich. W sejmiku procedowane będzie pierwsze czytanie zaktualizowanego Programu Ochrony Powietrza dla regionu. Dokument określa, jak do poprawy jakości powietrza powinny podchodzić gminy, powiaty czy służby ochrony środowiska.

– Pierwsze wersja z zimy była ambitna i zakładała takie działania, jak wprowadzenie w uzdrowiskach zakazu używania paliw stałych, odejście od węgla w domach czy brak dofinansowania ze środków publicznych na zakup kotłów węglowych. Jednak lobbyści: sprzedawcy węgla, kominków i pieców wpłynęli na dokument w ten sposób, że ten się „rozwodnił” – tłumaczy Dworakowska.

KAS przestrzega, że działania lobbystów mogą zakończyć się anulowaniem zakazu używania paliw stałych w Krakowie czy też wstrzymaniem uchwały antysmogowej dla Małopolski, która to zakłada wyeliminowanie z domów pieców pozaklasowych, tzw. kopciuchów.

Antysmogowi aktywiści nie godzą się na takie działania, dlatego postanowili przypomnieć radnym, o co tak naprawdę w tym wszystkich chodzi. Stawka jest ogromna – to zdrowie i życie setek, tysięcy ludzi.

Jak przekonuje Anna Dworakowska, dzięki zapisom uchwały antysmogowej dla regionu, rocznie liczba zgonów może obniżyć się o 1,5 tys. – Przyjmując ambitny projekt, tyle żyć możecie uratować – mówi Dworakowska.

KAS zawiesił w przestrzeni publicznej plakaty, które przypominają właśnie o tego typu wyliczeniach.