Kino samochodowe na dachu galerii, muzyka na żywo. Festiwal Muzyki Filmowej w dwóch odsłonach

FMF (archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Festiwal Muzyki Filmowej odbędzie się - i to dwa razy. Pierwsza odsłona wydarzenia już  w tym tygodniu. W programie spotkania z kompozytorami online i kino samochodowe na dachu galerii handlowej.

Pierwsza część Festiwalu Muzyki Filmowej potrwa od 27 do 30 maja. Widzowie na platformie Play Kraków będą mieli okazję zobaczyć spotkania z kompozytorami i przedstawicielami branży muzycznej. Tematem rozmów będzie sytuacja branży filmowej i koncertowej w pandemii czy nowe premiery filmowe.

– Okoliczności związane z pandemią nie pozwolą nam się spotkać w ostatnich dniach maja na koncertach wykonywanych na żywo z udziałem artystów zagranicznych i publicznością. Ale nie wyobrażamy sobie festiwalu wyłącznie online. Właśnie dlatego FMF zostanie rozciągnięty w czasie i pojawi się w tym roku w kilku odsłonach. W ten sposób nie tylko elastycznie dopasowujemy się do sytuacji, ale też stopniujemy napięcie – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Kino samochodowe

W piątkowy wieczór na dachu Galerii Kazimierz w ramach kina samochodowego zostanie zaprezentowany film „Sound of Metal”.

Zwieńczeniem majowej odsłony festiwalu będzie premiera online programu Cinema Chorale z z utworami z filmów „Portret kobiety w ogniu”, „Wielkie piękno” czy „Śmierć w Wenecji”. Koncert został zarejestrowany 15 maja w Kopalni Soli „Wieliczka” i będzie można go zobaczyć na platformie Play Kraków.

Muzyczne spotkanie w plenerze

Na drugą odsłonę Festiwalu Muzyki Filmowej KBF zaprasza w dniach 28- 29 sierpnia. Tym razem już w plenerze. W ostatni weekend wakacji w parku Jordana odbędzie się Gala Muzyki Filmowej i koncert The Best of John Barry.

– Nie mogłem sobie wyobrazić lepszego rozwiązania na ten rok, jak spotkać się z muzyką do seriali, zadziwić muzyką do „Gambitu królowej”, „Wiedźmina”, chłonąć emocje światowej premiery „Wikingów” z Trevorem Morrisem za pulpitem czy poczuć gęsią skórkę, słuchając muzyki do „Watahy”. Zgodnie z festiwalowym zwyczajem zetkniemy się więc z najbardziej aktualną produkcją muzyczną z seriali i fabuł ostatnich miesięcy – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

W trakcie gali zabrzmią m.in. suity z „Króla”, „Wiedźmina” czy „Watahy”.

Środkowa część koncertu upłynie pod znakiem osobistych historii – piosenkę z „Euforii” śpiewaną w oryginale przez Billie Eilish i Rosalię wykonają Natalia Nykiel i Kacha Kowalczyk z zespołu Coals. W programie tej sekcji znajdą się również m.in. „Sukcesja”, „Kraina Lovecrafta” i „Rok za rokiem”.

Zwieńczeniem koncertu będą „Czarne lustro”, „Gambit królowej”, „Wikingów” i „Ukrytą gra”.  Utwór „My Life Is Going On” z „Domu z papieru” zaśpiewa znana z wykonania oryginalnego hiszpańska wokalistka Cecilia Krull.

Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi Diego Navarra.

Wielki finał

Festiwalowa niedziela rozpocznie się od FMF4Kids z muzyką z Agi Bagi, polskiego serialu animowanego promującego ekologiczne postawy wśród najmłodszych. „Przygody Bodzia i Zibiego na planecie Agi Bagi”. Najmłodsza widownia FMF będzie mogła usłyszeć dobrze znane sobie głosy Magdy Mitoń, Kasi Tarkowskiej i Michała Ostrowskiego, którzy wystąpią wraz z zespołem.

W związku z 10. rocznicą śmierci legendarnego kompozytora złotej ery Hollywood Johna Barry’ego w niedzielne popołudnie odbędzie się koncert The Best of John Barry. W hołdzie wielokrotnie nagradzanemu twórcy, FMF Youth Orchestra wykona muzykę z m.in. „Pożegnania z Afryką”, „Tańczącego z wilkami” czy „Niemoralnej propozycji”.

John Barry to również muzyka z filmów o przygodach Jamesa Bonda. Nie zabraknie utworów z „Pozdrowień z Rosji”, „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”, a także piosenek z „Diamenty są wieczne” oraz „Żyje się tylko dwa razy”.