Krakowscy uczniowie ratują życie. Rusza specjalny program

fot. Materiały prasowe

Podstawowe zasady pierwszej pomocy powinna znać zdecydowana większość osób,  jednak nie wszyscy wiedzą, jak jej udzielać.

– Jesteśmy już po dwóch pilotażowych edycjach programu, dzięki czemu przeszkoliliśmy przeszło cztery tysiące dzieci. Program cieszył się ogromną popularnością i mamy fantastyczny feedback od rodziców. Mnie osobiście cieszy najmocniej, że młodzi krakowianie angażują się i uczą tego, jak pomagać innym - mówi Rafał Komarewicz, do niedawna przewodniczący Rady Miasta Krakowa, a obecnie już poseł na Sejm RP.

Idea projektu

Program „Krakowscy uczniowie ratują życie” został stworzony przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, zrealizowany został zaś dzięki zgłoszonej przez Rafała Komarewicza poprawce do budżetu miasta. W ramach programu uczniowie i uczennice krakowskich szkół podstawowych uczyli się podejmowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, prawidłowego wezwania pierwszej pomocy, postępowania w innych stanach nagłych wymagających szybkiego reagowania. Dzieci są także zachęcane do dzielenia się poznaną wiedzą z rodzicami i bliskimi.

- W bieżącym roku szkolnym program zakłada realizację szkoleń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas IV, VI i VIII krakowskich szkół podstawowych, z podziałem na etapy - informuje wiceprezydent Krakowa, Anna Korfel-Jasińska.

Specjalny program obejmować będzie: kurs wstępny - dla uczniów klas czwartych, kurs przypominający - obejmujący uczniów klas szóstych oraz dla ósmoklasistów - kurs utrwalający.